Adıyaman’ı Diyarbakır’a Nissibi Köprüsü bağlayacakAdıyaman’ı Diyarbakır’a Nissibi Köprüsü bağlayacak :Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün açılışı gerçekleştirecek olan Nissibi Köprsü Adyaman’ı Diyarbakır’a bağlayacak.
Nissibi Köprüsü Türkiye’nin 3. büyük köprüsü olarak 33 ay süre gelen zamanda tamamlandı. Adıyaman Atatürk barajı üzerine kurulan köprü, Adıyaman-Kahta-Diyarbakır’ı birbirine bağlayacak. İki hafta önce son segmenti yerleşmesi sonu köprü yaya trafiğine açıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün açılışı gerçekleştirecek olan Nissibi Köprsü Adyaman’ı Diyarbakır’a bağlayacak.
Adıyaman ve Diyarbakı halkının büyük bir heycanla beklediği Nissibi Köprüsü bugün yapılacak tören ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleştirilecek. Bölgeyi büyük bir yol sıkıntısından kurtaracak Nissibi Köprüsü’nde ilk olarak yaya trafiğine açıldı.
Birinci köprü olan Boğaziçi köprüsü ve ikinci köprü olarakta Fatih Sultan Mehmet Köprülerinden sonra Nissibi Köprüsü üçüncü büyük köprü olarak devasa görüntüsü ile göz doldurdu. Türk mühendis ve mimarların projenin tamamında görev alırken Nissibi Köprüsü’nin tamamlanması bölgede yeni bir heyecan ve yeni bir hayat sunacaktır.
Atatürk Barajında yıl 1992’de su tutulması ile birlikte Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır’ı birbirine bağlayan yol ve köprü sular altında kalmıştı. Bölgede ulaşımn ilkel yollarla sağlanırken ‘Çıkmaz Sokak’ olan Adıyaman halkı yaklaşık 23 yıldır ekonomik, kültürel ve sosyal mağduriyet yaşadılar.
1992 yılında Atatürk Barajının suyunun tutulmasından tam 20 sene sonra dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimatlar neticesinde, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından 26 Şubat 2012 senesinde temeli atıldı. Köprünün tamamlanmasından sonra Diyarbakır ve Kahta arası mesafe yaklaşık 110 km kısalacağı belirtildi. Aynı zamanda batı illerede (Bitlis, Siirt, Şırnak, Batman, Mardin, Van ve Diyarbakır) ulaşım sağlayacak olan köprü ‘Çıkmaz Sokak’ olan Adıyaman’ında yolu açılacak.
Nissibi Köprüsü’nün orta açıklığı 400 m toplam uzunluğu ise 600 metreden oluşmaktadır. Köprünün yüksekliği 96 metre olurken Gergin Eğik Kablo Askılı Köprü sistemi ile ve 24 buçuk metre genişliğine sahiptir.
Nissibi Köprüsü iki aylık bir çalışma sonrası trafiğede açılacağı açıklanmıştır.İki aylık süreçte köprünün aydınlatma sistemi ve asfalt çalışmaları yapılacaktır. Köprü 80 milyon TL’e mal oldu.

Reklamlar