Akordiyona dönen yol kazınıp yeniden yapılıyor

Akordiyona dönen yol kazınıp yeniden yapılıyor :Uçanyol’un bağlantı yolunda meydana gelen çökmeyi manşetten duyurmamızın ardından Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Akordiyona dönen yol kazınıp yapımına yeniden başlandı
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 1.5 yıl önce hizmete açılan ve 35 metre yüksekliğindeki viyadük sebebiyle halk arasında “Uçanyol” olarak adlandırılan Homeros Bulvarı’nın bağlantı yolunda çökme meydana geldi. Egeli Sabah’ın manşetinin ardından harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, Konak Tünelleri’nin açılmasına sayılı günler kala akordiyona dönen yolun bozulan bölümünü kazıyıp, yapımına yeniden başladı. Adeta yaz boza dönen yoldaki dalgalanmaların olduğu asfaltın bozulan bölümü söküldükten sonra alttaki dolgu malzeme sıkıştırılıp kaplama yeniden yapılacak. Uçanyol’un 1.5 yıl gibi kısa bir sürede bozulması akıllarda soru işareti bıraktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yeşildere Caddesi’ne “viyadük” ile bağlanarak Buca üzerinden Otogar’a bağlantı sağlayacak 7.5 kilometrelik “ekspres” güzergahın Onat Caddesi’ne kadar olan 1.3 kilometrelik bölümünü yaklaşık 1.5. yıl önce hizmete açtı. Uçanyol’a Homeros Bulvarı adı verilmişti. Homeros Bulvarı, 18 milyon 395 bin lira yapım, çevre düzenlemesi, asfalt ve 17,7 milyon liralık kamulaştırma olmak üzere toplam 36 milyon liraya mal edildi. Belediye, 6.2 kilometrelik ilaveyle bu yolu otogara kadar uzatacak. Homeros Bulvarı’nı oluşturmak için 80 metre uzunluğunda karayolu köprüsü ile yer yer 35 metre yüksekliğe çıkan 185 metre uzunluğunda viyadük yapıldı. Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Konak Tünelleri projesi sebebiyle önceki proje üzerinde bir revizyon yapmıştı. Yeni düzenlemeye göre belediyenin yaptığı viyadük, Yeşildere Caddesi üzerinde Karayolları’nın yaptığı kavşakla bağlandı. Uçanyol, Yeşildere Caddesi’nin paralelindeki Meles Çayı ve İZBAN hattını, Menderes Caddesi’nden Onat Caddesi’ne kadar köprülü kavşakla aşarak kesintisiz ulaşım sağlıyor. Yeşildere’den Onat Caddesi’ne kadar oluşturulan katlı kavşakla hem Buca’ya girilip üst bölgelerine gidilebiliyor hem de Buca’dan Yeşildere yoluyla Konak, Karabağlar ve Gaziemir istikametine ulaşılabiliyor. Homeros Bulvarı’nın bağlantı yolunun bir bölümünde çökme meydana geldi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan Konak Tünelleri’nin Mayıs ayı içinde açılması beklenirken, Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanan Uçanyol’daki çökmeler sürücülere korku dolu anlar yaşattı. Büyükşehir ekiplerinin yolun çöken bölümlerine attığı yama asfalt da işe yaramadı. Yol adeta akordeona dönerken, vatandaşlar yetkililerden yola bir an önce çözüm bulunmasını istemişti. Haber 4 Mayıs Pazartesi günü Egeli Sabah’ta “Uçanyol’da tehlike var” başlığıyla yer almıştı. Yolun bu haliyle araç trafiğine kapatılması uyarısında bulunan İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Ayhan Emekli, “Yolun oturması normal değil. Yolun altındaki dolgunun yapılırken sıkıştırılması gerekirdi. Orayı bilmeyen sürücüler özellikle yağışlı havalarda, hem yoldaki dalgalanmaya bağlı olarak fren yapacaklar. Bu nedenle ciddi kazalara sebebiyet verebilirler” şeklinde konuşmuştu.
1.5 YILDA BU HALE GELDİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri Egeli Sabah’ın manşetinin ardından harekete geçti. Trafiğe kapatılan yol bakıma alındı. Konak Tünelleri’nin açılmasına sayılı günler kala akordiyona dönen yolun bozulan bölümü kazınıp, yapımına yeniden başlandı. Adeta yaz boza dönen yoldaki dalgalanmaların olduğu asfaltın bozulan bölümü söküldükten sonra alttaki dolgu malzeme sıkıştırılıp kaplama yeniden yapılacak. Uçanyol’un 1.5 yıl gibi kısa bir sürede bozulması akıllarda soru işareti bırakırken, yolda can kaybına ve yaralanmalara yol açabilecek bir kazanın yaşanmaması sevindirdi.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.