Akordiyona dönen yolu kapatın uyarısıAkordiyona dönen yolu kapatın uyarısı :Kullanıma henüz 1,5 yıl önce açılan Uçan Yol’da oluşan çökme ve dalgalanmalar, sürücüleri korkutuyor. Uzmanlar, yolun bir an önce trafiğe kapatılarak bozuk kısımların düzeltilmesini istedi
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 1.5 yıl önce hizmete açılan ve 35 metre yüksekliğindeki viyadük sebebiyle Uçan Yol diye adlandırılan yolda sürücüleri tedirgin edecek boyutta çökme ve dalgalanmalar oluştu. Homeros Bulvarı’nın bağlantı yolunun yaklaşık 20 metrelik kısmındaki çökme ve dalgalanmaları asfaltla yamama çalışması da işe yaramayınca, yol adeta akordiyona döndü. Yolun bu haliyle kullanılmaması gerektiğini söyleyen İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ayhan Emekli, “Yolun altındaki dolgu, boşluklar dolayısıyla oturmuş. Bordürler oturmuş. Asfalta da dalgalanma görünüyor. Asfaltın çöken bölümüne atılan yama asfalt da çökmüş. Yolun oturması normal değil tabii ki. Dolgunun sıkıştırılması gerekirdi. Bu aşamadan sonra kaplama açılıp alttaki dolgu düzeltilmelidir. Dolgu düzeltilip sıkıştırıldıktan sonra kaplama yeniden yapılmalıdır” dedi.
YAMA FAYDA ETMEZ
Yama asfalt yapmanın bir faydası olmayacağını dile getiren Ayhan Emekli, şu bilgileri verdi: “Yolun altındaki dolguda boşluklar olduğu için oturma yapıyor ya da dolguya giren su oturmaya neden olabilir. Alttaki dolgu boşluklara doğru sıkıştırılıp oturtulmalı. Bu haliyle yol trafik kazalarına neden olabilir. Orayı bilmeyen, hızlı gelen sürücüler özellikle yağışlı havalarda, zemin ıslakken, yoldaki dalgalanmaya bağlı olarak fren yapacaklar. Bu nedenle sürücüler direksiyon hakimiyetlerini kaybedip ciddi kazalara sebebiyet verebilirler. Dolayısıyla yolun bir an önce düzeltilmesi gerekiyor. Yol düzeltilinceye kadar da trafiğe kapatılıp kullanılmaması gerekiyor. Bu şekilde kullanılamaz. Belli ki yapım sırasında yeterince dikkat edilmemiş, sıkıştırılmamış.”
36 MİLYON LİRAYA MAL OLDU
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yeşildere Caddesi’ne viyadük ile bağlanarak, Buca üzerinden Otogar’a geçişi sağlayacak 7.5 kilometrelik “ekspres” güzergahın Onat Caddesi’ne kadar olan 1.3 kilometrelik bölümünü yaklaşık 1.5. yıl önce hizmete açtı. Yola Homeros Bulvarı adı verildi. Homeros Bulvarı, 18 milyon 395 bin lira yapım, çevre düzenlemesi, asfalt ve 17,7 milyon liralık kamulaştırma olmak üzere toplam 36 milyon liraya mal edildi. Belediye, 6,2 kilometrelik ilaveyle bu yolu otogara kadar uzatacak.
185 METRE VİYADÜK
Homeros Bulvarı’nı oluşturmak için 80 metre uzunluğunda karayolu köprüsü ile yer yer 35 metre yüksekliğe çıkan 185 metre uzunluğunda viyadük yapıldı. Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Konak Tünelleri projesi sebebiyle önceki proje üzerinde bir revizyon yapmıştı. Yeni düzenlemeye göre belediyenin yaptığı viyadük, Yeşildere Caddesi üzerinde Karayolları’nın yaptığı kavşakla bağlandı. Uçan Yol, Yeşildere Caddesi’nin paralelindeki Meles Çayı ve İZBAN hattını, Menderes Caddesi’nden Onat Caddesi’ne kadar köprülü kavşakla aşarak kesintisiz ulaşım sağlıyor. Yeşildere’den Onat Caddesi’ne kadar yapılan katlı kavşakla hem Buca’nın üst bölgelerine gidilebiliyor hem de Buca’dan Yeşildere yoluyla Konak, Karabağlar ve Gaziemir’e ulaşılıyor.
akordiyona-donen-yolu-kapatin-uyarisi

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.