Ordu-Giresun Havalimanı 22 Mayıs’ta açılıyorOrdu-Giresun Havalimanı 22 Mayıs’ta açılıyor :ORDU Valisi İrfan Balkanlıoğlu Gülyalı İlçesi’nde deniz üzerine dolguyla yapılan Ordu-Giresun Havalimanı’nın 22 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla açılacağını söyledi.
Türkiye’nin ve Avrupa’nın deniz üzerine dolguyla yapılan ilk havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı çalışmaları iki ile hizmet vermek üzere Ordu’nun Gülyalı İlçesi’nde Temmuz 2011’de başladı. Gece gündüz çift vardiya halinde günde 2 bin sefer kamyonla yaklaşık 36 milyon ton taş denize döküldü. Yaklaşık 350 milyon TL’ye tamamlanacak olan havalimanının pisti 3 bin 200 metre, dış koruyucu mendireği 4 bin 500 metre, genişliği ise 45 metreden oluştu. Havalimanının konforlu olması için pistine ayrıca ‘stone mastic asfalt’ dökümü gerçekleşti. ‘Stone mastic asfalt’ çalışması da yine Türkiye’de ilk kez Ordu-Giresun Havalimanı’nda uygulandı.
AÇILIŞ GÜNÜ 5 UÇAK İNECEK
Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu Japonya ve Hong-Kong’dan sonra dünyada deniz üzerine yapılan üçüncü havalimanının Ordu-Giresun Havalimanı olduğuna dikkat çekerek, “Avrupa ve Türkiye’de ilk deniz üzerine yapılan havalimanı Ordu’nun Gülyalı ilçesinde inşaa edildi. Dünyada deniz üzerine yapılan üçüncü havalimanı olan Ordu-Giresun havalimanımızın açılışı 22 Mayıs’ta Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın katılımıyla gerçekleştirilecek. Açılış günü Cumhurbaşkanımızın ve yolcu uçaklarıyla birlikte 5 uçak havalimanına iniş yapacak. Artık Ordu ve Giresun’un birlikte bir havaalanı vardır diyebiliriz. Türkiye’nin prestij projesinden bir tanesi, 2 bin 500 dönüm alan doldurulmuş durumda. Yılda 3 milyon yolcu kapasitesine sahip havalimanı bölgeye ciddi katkı sağlayacak” dedi.
Ordu-Giresun havalimanında 22 Mayıs Cuma günü saat 14.00’te resmi açılışı yapıldıktan sonra uçuşlar başlayacak.

 

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 20/05/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Cts 25
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı

Ücretsiz e-mail Aboneliği

e-mail adresiniz:

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.