Türkiyenin Çok Yüksek Hızlı Treni Hizmete Girdi (Foto Galeri)

Türkiyenin Çok Yüksek Hızlı Treni Hizmete Girdi :Ankara, Eskişehir, Konya ve İstanbul hatlarında hızlı, güvenli ve konforlu seyahat hizmeti sunan TCDD, Yüksek Hızlı Tren filosunu büyütüyor.


Mevcut ve ilerde açılması planlanan YHT hatlarında kullanılmak üzere TCDD tarafından Almanya’ya sipariş verilen ve test sürüşleri tamamlanan 7 adet Çok Yüksek Hızlı Tren’den ilki, 23 Mayıs Cumartesi günü Ankara-Konya hattında hizmete girdi. Tren, saat 08.55’te Ankara’dan ilk yolcularını alarak Konya’ya hareket etti.

Almanya’da üretimi yapılan yeni YHT, önce Sakarya’da bulunan TÜVASAŞ tesislerine getirilerek, burada turkuaz rengine boyandı. Boyama işlemi ve ardından da test sürüşlerinin tamamlanmasıyla ticari yolcu seferlerine başladı.

TURKUAZ RENGİ ANKETLE BELİRLENDİ

Halen işletilen ve ileride işletmeye açılması planlanan hatlarda hizmet verecek YHT’lerin renkleriyle ilgili TCDD web sitesi üzerinden bir anket düzenlendi.

Büyük ilgi gören anket sonucunda sekiz farklı renkten oluşan seçenekler arasında halkın tercihi turkuaz renginden yana oldu. Halkın tercihleri doğrultusunda yeni YHT’nin rengi de turkuaz oldu.

İLERİ TEKNOLOJİ ÜRÜNÜ, YÜKSEK GÜVENLİKLİ

Ankara-Konya arasında hizmete giren YHT, 8 vagon ve 444 yolcu kapasiteli.

Yolcu koltuklarının 111’i Business, 333’ünün Ekonomi sınıfından oluşuyor. Business bölümleri 2+1, Ekonomi bölümleri ise 2+2 düzeninde tasarlandı.

YHT setinde ayrıca 16 kişi oturma kapasiteli restoran, 2 adet tekerlekli sandalye yeri, vagon tavanlarında yolcu bilgilendirme amaçlı monitörler ve engelli yolculara yönelik alanlarda personel ile iletişim sağlanması için dahili telefonların yer alıyor.

Ankara-Konya arasındaki seyahatlerde hizmet kalitesini daha da yükselten YHT setinde hız ve konforla birlikte seyahat emniyeti de ön planda tutuldu. Saatte 320 kilometreye kadar hız yapabilen, ileri teknoloji ürünü YHT seti, mevcut YHT setlerinde olduğu gibi yüksek güvenlik sistemleriyle donatıldı.

TRENİN İLK YOLCUSU HEM MEMUR HEM ÖĞRENCİ

Almanya’da üretilerek Ankara-Konya arasında hizmete giren yeni YHT’nin ilk yolcuları da düşüncelerini dile getirdiler.

Yolculardan, Ankara’da memur olarak görev yapan, aynı zamanda da Konya Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi olan Soydan Görgülü, üstün konforlu oluşunun yanı sıra hızlı ve kısa sürede varması nedeniyle Ankara-Konya arasında iki yıldır YHT ile seyahat ettiğini belirtti.

Her zamanki gibi YHT için internetten bilet aldığını söyleyen Görgülü,” Bilet aldıktan sonra seyahat edeceğim trenin değişebileceği şeklinde mesaj gönderildi ama nasıl bir tren olacağını bilmiyordum. Trene binmek için geldiğimde öncekilerden farklı bir trenle karşılaştım. Aynı zamanda bu trene ilk bilet alan yolcu olduğumu öğrendim. Rengiyle, görünüşüyle ve konforuyla yeni treni çok beğendim. Yolculara kaliteli hizmet sundukları için TCDD’ye teşekkür ediyorum. Ayrıca YHT hatlarının yaygınlaştırmasını istiyorum.” dedi.

BU TRENLERDEN PAKİSTAN’DA DA OLSUN!

Eğitim almak amacıyla 18 kişilik polis ekibi olarak Ankara’ya geldiklerini söyleyen Pakistanlı Ejaz Rasool ise Ankara’dan Konya’ya Mevlana’yı ziyaret etmek için gittiklerini belirterek, “İlk kez Yüksek Hızlı Trene biniyoruz. Tren çok rahat. Hızlı ve konforlu. Aynı trenlerden kendi ülkemiz Pakistan’da da olmasını arzu ediyoruz.” diye konuştu.

ANKARA-KONYA ARASINDA HERGÜN 6 SEFER…

Ankara-Konya arasında hizmete giren yeni Yüksek Hızlı Tren, Ankara kalkışlı; 08.55, 13.30 ve 18.20 saatlerindeki seferler ile Konya kalkışlı; 11.20, 15.50 ve 21.15 saatlerindeki seferleri temin ediyor.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar