Bursa kabuğunu kırıyor… Burulaş’ın işletmesi, TCDD için yeni model oldu

Devlet Demiryolları cumhuriyetle birlikte kurulmuş en eski ve yine en köklü ulaştırma kuruluşu. Kurulduğu günden beri de trenle yolcu ve yük taşıması yapıyor.
Gerçi…
Bursa Hızlı Tren projesi çeşitli nedenler ve etkenlerle hedeflendiği gibi yürümedi, ama TCDD her şeye karşın demiryolu ulaşımı markası olma özelliğini sürdürüyor.
Ancak…
Kurum olarak, yenilenme sorunları yaşadığı da bir gerçek. Daha doğrusu, TCDD’nin anlayışı dünyadaki ulaştırma modellerinin hayli gerisinde kaldı.
Şimdilerde…
Bu açığı kapatmak ve yeni demiryolu işletmeciliği anlayışını kuruma monte edebilmek için ciddi bir arayış söz konusu. Dahası, bu yönde atılan adımlar var.
Bu konuda…
TCDD model olarak, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım şirketi Burulaş’ı seçti.
Böylece…
Bursaray ve İpekböceği tramvayı yanı sıra, otobüs, deniz otobüsü, deniz uçağı, helikopter işletmeciliği gibi havada, karada, denizde ve hatta rayda her tür ulaşımı bünyesinde barındıran Burulaş yapısı ve anlayışıyla model haline geldi.
Nitekim…
İki kurum arasındaki adımlar, çok yakın arkadaş olan TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız ile Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy arasında atıldı.
Duyunca…
Fidansoy’u arayıp sorduk. O da şunu söyledi:
“Demiryolları eski bir kurum. Kendini yenilemeye çalışsa da kemikleşmiş bir kadrosu var. Üstelik kadronun büyük bölümü aile geleneği olarak devam ediyor.”
Şunu vurguladı:
“Yani, babası Demiryolcu olarak çalışmış oğlu oda aynı işte devam ediyor. Bu durumda çok fazla kişi var ve bunlar babadan görme yöntemlerle iş yapmaya çalışıyorlar.”
Şöyle devam etti:
“Demiryolları dinamik olmak zorunda. Yapısal anlamda da dinamik olmak zorunda. O nedenle, köklü bir değişimle kurumsal anlayışını yenilemek istiyor.”
Bu noktada…
Çok iyi arkadaşı olan TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız’a yaptığı öneri şu:
“Ben kendisine Burulaş modelini önerdim. Bu modelle kurumsal ve işletme anlayışında daha dinamik olabileceklerini anlattım.”
Önerdiği modeli ise şöyle açıkladı:
“Öncelikle Demiryolları’nın yatırım ve işletmeciliği ayırması gerekiyor. Yatırımları yine kurum olarak sürdürebilirler. Ama özel sektör mantığı ve dinamizmiyle işletmecilik yapacak yeni bir şirket kurmakta yarar var.”
Şunu da ekledi:
“Böyle bir kurumsal yapı sağlanırsa özelleştirmeye de gerek kalmaz.”
Bu noktada…
Önerisine TCDD’nin yaklaşımını sorduk. Fidansoy da söyledi:
“Önerdiğim Burulaş modeli çok ilgisini çekti. TCDD olarak gündemlerine aldılar. Şimdi bizi inceliyorlar.”


Kaynak : Ahmet Emin Yılmaz – www.ahmeteminyilmaz.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar