Kutsal topraklardan gelen son trenKutsal topraklardan gelen son tren :Mekke, Medine ve Kabe’nin yüz yıllık fotoğrafları Taksim Metrosu Sanat Galerisi’nde sergilenmeye devam ediyor. 10 Ağustos’a kadar sergilenecek olan 70 adet fotoğrafın birbirinden ilginç hikayeleri görsel bir şölen eşliğinde ziyaretçilerini bekliyor.

Sultan II. Abdülhamid’in Yıldız albümlerinden ve Medine Müdafii Fahreddin Paşa’nın koleksiyonundan oluşan sergide; Kâbe’nin yanısıra Medine’deki imar faaliyeleri ve Hicaz Demiryolu fotoğrafları dikkat çekiyor.

Kutsal Topraklardaki Son Sefer ve Son Surre Alayı

IRCICA ve İBB Kültür A.Ş. tarafından hazırlanan serginin fotoğrafları arasında kutsal topraklardan yapılan son Hicaz Demiryolu Seferi ve en son gerçekleştirilen Surre Alayı fotoğrafları da bulunuyor.

Medine İstasyonu’ndan Son Uğurlama

Sergide, Fahreddin Paşa tarafından Babü’s-Selâm Meydanı’ndan Menaha Meydanı’na açılan hatta işleyen ve Medine İstasyonu yoluyla 14 Mayıs 1917’de İstanbul’a ulaşan son tren seferinin fotoğrafı yer alıyor.

Hicaz Demiryolu hattı 1908 yılında açıldıktan sonra, Hayfa ile Şam arasında her gün, Şam ile Medine arasında haftada üç gün karşılıklı yolcu ve ticari eşya katarları çalışmaya başladı. Hicaz Demiryolunun ilk seferi 27 Ağustos Perşembe günü, İstanbul’dan gelen misafirlerle beraber, Şam şehrinden Medine-i Münevvere istikametine hareket etti. Trende, devlet adamlarından müteşekkil kalabalık bir heyetten başka, yerli ve yabancı pek çok gazeteci bulunuyordu. Özel trenin bir büyük salonvagonu, bir lokantası, bir mescid vagonu ve üç de yolcu vagonu vardı Hicaz hattının İstanbul’a son seferi, Medine’nin düşmesi üzerine Mukaddes Emanetler’in taşınması için cereyan etti.

Taksim Metrosu Sanat Galerisi’nde 10 Ağustos’a kadar sergilenecek olan 70 adet tarihi fotoğraf, İslamiyet açısından kutsal olarak kabul edilen mekanların ve o dönemlerdeki sosyal hayatın farklı karelerini bir araya getirerek kültürel mirasa katkı sunmayı amaçlıyor. Fotoğraflar, Mekke ve Medine tarihinin 19. yüzyıl sonu- 20. yüzyıl başı dönemindeki altyapı ve inşaat faaliyetleri, tarihi mekânların onarımı ve korunması, hac ve kamu hizmetleri gibi çeşitli yönlerini yansıtıyor.

Sergi, 10 Ağustos’a kadar Taksim Sanat Galerisi’nde 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.