Git gel Konya artık 3.5 saat

Git gel Konya artık 3.5 saat :Yüksek Hızlı Tren ile Konya’ya gittik. Derince Belediyesi’nin sponsorluğu ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti öncülüğünde 3,5 saat süren yolculuğumuzla Konya’ya ulaştık. 3-5 saatlik Konya yolculuğu sırasında otobüsten çok daha keyifli bir yolculuk yaptık.


Hiç yorulmadan geçirdiğimiz yolculuk boyunca tren oldukça temiz ve ferahtı. Ne kadar hızlı gittiğini anlamadığımız trende her türlü konfor düşünülmüş. Wifi, müzik, televizyon, priz, masanın da bulunduğu rahat koltuklarda yolculuğa başlanırken hostesler yolculara iyi yolculuklar diledi. Seyahat güzergahları hakkında bilgi eren hostesler her konuda yardımcı oldu.

411 YOLCU KAPASİTELİ
Sırasıyla İzmit, Sapanca, Arifiye, Bozüyük, Eskişehir duraklarında duran 6 vagondan oluşan İzmit Konya treninin birinci vagonunda 55 koltuk, ikinci vagonunda restoran ve 30 koltuk ile iki engelli bölmesi var. 3. 4. ve 5. Vagonları 84’er kişilik. 6 vagon ise 82 kişilik. Toplam 411 yolcu kapasitesi olan İzmit Konya treninde 2 makinist, 2 hostes, 3 restoran görevlisi, 1 teknisyen, 1 temizlik görevlisi bulunuyor. Trenin makinistliğini ise Mehmet Korkmaz ve Bilal Teksöz yapıyor. 30 yaşındaki Mehmet Korkmaz ve 36 yaşındaki Bilal Teksöz 3 yıldır hızlı tren kullanıyor.

13 HIZLI TRENİMİZ VAR
8 yıldır da demiryollarında çalışan Mehmet Korkmaz, hızlı trenle ilgili birkaç detayı anlatarak, “Devlet demir yollarının eğitim merkezi var. 2,5 ay eğitimde 10 Bin kilometre staj yapıyoruz. Staj bittikten sonra karayolundaki gibi sınava giriyoruz. Bu sınavda başarılı olunduktan sonra hızlı tren kullanabiliyorsunuz. Hızlı trende 125 makinist var. Türkiye genelinde ise 2 Bin 500 makinist var. Toplam 13 hızlı trenimiz var. Trenin hareket yetkisi Ankara’da kumanda merkezinde yapılıyor. Kumanda yetkisi burada bizde. Trenin ne taraf gideceğine kumanda merkezi karar veriyor” dedi.

TÜM VAGONLAR KAMERADA
Trendeki bazı teknik bilgileri de paylaşan Makinist Mehmet Korkmaz, “Trenin bütün vagonlarını kamera sistemi ile takip eden iki kaptan trenin tüm yetkisine sahip. Merkezden gelen sinyal ve hattın durumuna göre trene hız veriyoruz. Tren yolunda nereye hangi hızlı gideceğimizin bilgileri var. Sabah ilk tren 07:30’da İstanbul’dan hareket ediyor. Konya’dan ise 06:50’de hareket ediyoruz. Bu saatten önce öncü tren çalışıyor ve olumsuz durum yoksa tren yolculukları başlıyor” ifadelerini kullandı.

ESKİ TRENLER ÇOK YORUYORDU
Eski trenler ile hızlı tren arasındaki farklar da aktaran Korkmaz, hızlı trenin birçok avantajı bulunduğunu belirtti. Korkmaz, “Eski trenler çok yorucuydu. Çalışma saati belli olmuyordu. Çok uzun sürüyordu. 1 kolu var. Enerjiyi tellerden alıyoruz. Şuanda 250 kilometre hız yapıyoruz. Eski trenler genelde 95-100 kilometrelik hızla gidiyordu. Ada ekspresleri ise maksimum 120, yük trenleri ise maksimum 65 kilometre hız yapıyor. Sürekli yolu takip ediyoruz. Olumsuz durumlar olduğunda ani duruşlar yapabiliyoruz. 250 kilometre hızda giderken 2,5 kilometrede durabiliyoruz. Eski trenle İzmit’ten Konya’ya 8 saatte gidiyorduk” diye konuştu.

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar