Eminönü – Alibeyköy Tramvay Hattı Projesi Yapım ihalesi için ÇED süreci başladıİstanbul B.B. Eminönü – Alibeyköy Tramvay Hattı Projesi Yapım ihalesi için ÇED süreci başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, “Eminönü – Alibeyköy Tramvay Hattı Yapımı” ihalesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süresi başladı.
Yatırımlar Dergisi‘nin aldığı bilgiye göre; yaklaşık maliyeti 492.710.000 TL olan proje kapsamında 14 adet istasyon bulunuyor. Hat, 10 km uzunluğunda birbirine paralel geliş ve gidiş iki raydan oluşacak.
Söz konusu hat, Bağcılar – Kabataş Tramvay hattı Eminönü’nde, Hacı Osman – Yenikapı metro hattı Küçük Pazar istasyonunda, Beylikdüzü – Söğütlüçeşme Metrobüs hattı ile Feshane istasyonunda planlanan Bayrampaşa – Eyüp Tramvay hattı, Feshane istasyonunda Eyüp – Piyerloti Teleferik hattı ile Eyüpsultan istasyonunda planlanan Kazlıçeşme – Söğütlüçeşme metro hattı, Silahtarağa istasyonunda planlanan Eyüp – Yeşilpınar teleferik hattı, Sakarya Mahallesi istasyonunda inşaat çalışmaları devam eden Mecidiyeköy – Mahmutbey metro hattı, Alibeyköy istasyonu ve hattın son istasyonundan da Alibeyköy Cep Otogarı ile Seyrantepe – Alibeyköy metro hatları birlikte entegre olacak.
Minimum yatay kurp yarıçapı 50 metre, maksimum boyuna eğim max. %6 olarak planlandı. Hattın tasarım hızı korumalı kesimlerde 70 km/saat, korumasız kesimlerde ise 50 km/saat olarak planlandı. İş akımı; proje ve inşaat olmak üzere iki aşamadan oluşuyor. Proje ve inşaat süresi toplam 4 yıl olarak planlandı.
2023 yılı itibariyle pik saatlik kapasitesi, 10.500 yolcu/saat-yön olarak belirlendi. Güzergah boyunca 74 araç bulundurulacak. Araçların azami hızı 60 km/saat, ticari hızı ise 18 km/saat olacak şekilde projelendirildi.
Yapılacak hatta kullanılacak olan araçların bazı teknik özellikleri şöyle:
– Araç Uzunluğu 28 m – 48 m
– Maksimum Hız 105 km/h
– Modül Sayısı 3 – 4
– Minumum Yarıçap 25 m
– Vagon Sayısı 3 – 5
– Oturan Yolcu Sayısı 60 – 145
– Araç Genişliği 2650 mm
– Yolcu Kapasitesi 175 – 340
– Araç Yüksekliği 3600 mm
– Maksimum Eğim % 8
– Tavan Yüksekliği 2286 mm
– Ağırlık 47 – 78 ton
– Ray Açıklığı 1435 mm
Referans: Yatırımlar 1234 / 25 Mayıs 2015 (İY)

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!1 Yorum

  1. lütfen bir aklı selim çıksın ve projeyi iptal etsin şehrin trafikte en sıkışık yerine birde raylı sistem koyarsanız araçlar nerden geçecek yapmayın lütfen bu işten vazgeçin

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.