Ankara AKM – Gar – Kızılay Metro Hattı Projesi ÇED gerekli değildir kararı verildiAYGM Ankara AKM – Gar – Kızılay Metro Hattı Projesi ÇED gerekli değildir kararı verildi

AYGM tarafından gerçekleştirilecek olan, “Ankara Metroları Projesi” kapsamındaki “Ankara AKM – Gar – Kızılay Metro Hattı”nda yeni gelişmeler kaydedildi.
Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; poje için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunuldu. Bakanlık raporu inceledi ve ÇED gerekli değildir kararı verdi.
Bilindiği gibi, hattın yapımı için Ankara Büyükşehir Belediyesi ve AYGM arasında önümüzdeki günlerde devir protokolü imzalanacak.
Söz konusu protokolün imzalanmasından sonra projenin yatırım programına alınması için Kalkınma Bakanlığı onayına başvurulacak.
Yapılması planlanan hattın uzunluğu 3.3 km olacak ve hatta 3 istasyon yer alacak. Bu proje, AYGM tarafından yürütülmekte olan Keçiören – Atatürk Kültür Merkezi hattını AKM İstasyonu’ndan sonra Gar üzerinden Kızılay’a uzatacak ve Gar İstasyonu’nda YHT ile, Adliye İstasyonu’nda ise belediyece planlanan raylı sistem, teleferik ve otobüs ana aktarma istasyonu ile Kızılay İstasyonu’nda ise Çayyolu ve Batıkent Metro İstasyonları ile entegrasyonu sağlayacak.
Referans: Yatırımlar 1261 / 07 Aralık 2015 (ÖA)

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.