Ankara YHT Garı Projesi Lansman toplantısı bugün gerçekleştirilecekTCDD Ankara YHT Garı Projesi Lansman toplantısı 10 Aralık 2015 günü gerçekleştirilecek

T.C. Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Yap-İşlet-Devret (YİD) modelinin ilk kez uygulanacağı “Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı İhalesi” ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.

Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; Limak – Kolin – Cengiz İnşaat konsorsiyumu tarafından yürütülen proje ile ilgili lansman toplantısı 10 Aralık 2015 günü gerçekleştirilecek.

Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Kolin İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Celal Koloğlu’nun katılacağı Ankara Hızlı Tren Garı Projesi lansman toplantısı Zorlu Center’da gerçekleştirilecek.

Ankara YHT Garı, ilk etapta günlük 20 bin, ilerleyen zamanda ise günlük 50 bin yolcuya hizmet verecek. Yap İşlet Devret (YİD) modeliyle ihale edilerek iki yılda tamamlanacak YHT Garı ve 19 yıl 7 ay süre ile yüklenici firma tarafından işletilecek, yolcu taşıma ve hızlı tren işletmesi TCDD tarafından yürütülecek. Ankara YHT Garı, 19 yıl 7 aylık işletme süresi sonunda TCDD’ye devredilecek.

Yeni Yüksek Hızlı Tren Garı, sadece ulaşım amaçlı değil aynı zamanda gerek Ankaralılara gerekse yolculara; dükkanlar, iş ofisleri, sinema ve çok maksatlı salonlar, fast food dükkanları ve kafeleri ile hizmet vererek, toplumsal ve kültürel yaşamın merkezi olacak.

Yer altından iki, yer üstünden bir geçiş ile bağlantı yapılacak yeni gar, Ankaray, Batıkent Metrosu, Başkentray, Sincan Metrosu, Keçiören Metrosu ve Havaalanı Metrosu ile bağlantılı olup, Ankara raylı sistemin merkezi olacak.

Bu sayede yolcular ve kentlilerin ulaşım imkanlarına kolaylıkla erişmesi sağlanacak.
Yeni Yüksek Hızlı Tren Garı inşa edilirken, mevcut gar binası ve etrafındaki tesisler tarihe duyarlı planlama yaklaşımı ile korundu. Yeni bir cazibe merkezi olarak fonksiyonel bir planlama ile yeniden yapılandırıldı.
Ulusal ve uluslararası standartlar dikkate alınarak ve diğer ülkelerdeki yüksek hızlı tren garlarının yapısı, düzeni, kullanım ve işletme şekilleri incelenerek planlanan YHT Garı için günümüz mimari anlayışını yansıtan, şehrin dinamizmini simgeleyen bir proje geliştirildi.
Ref.: Yatırımlar Dergisi 1151/07 Ekim 2013 (ÖA)

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.