Bursa’da ulaşım sorununun çözümü raylı sistemBursa’da ulaşım sorununun çözümü raylı sistem :Bursa’da;Bazı bürokratların aksine, çok ortada görünmeyen ama arka planda çok iş yapanlar da var elbette.

Bu isimlerden biri de Taha Aydın. Büyükşehir Belediyesi’nin raylı ulaşımdan sorumlu en etkin kişisi.

Başkan Recep Altepe’nin danışmanı olan Aydın, kısa adı UNİFE olan Uluslararası Demiryolu Sanayicileri Birliği’nin Türkiye’deki tek üyesi olan Rayder’in de(Raylı Ulaştırma Sistemleri ve Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda.

Hatırlıyoruz da Başkan Recep Altepe, Bursaray’ın ardından, şehir içine İpekböceği olarak adlandırılan tramvayı getirme kararı aldığında, en önemli görev Taha Aydın’a düşmüştü.

O dönemde Bilen bilmeyen pek çok kişinin eleştiriler getirdiği süreçte, Taha Aydın’ın toplu taşımanın raylı sistemler aracılığıyla yapılması yönündeki fikrinin, yıllar sonra ne denli doğru olduğu da görüldü.

Altepe’nin Sağkollarından biri olan Taha Aydın dün AS TV’nin konuğuydu.Dünya genelindeki raylı ve raysız ulaşım sistemlerini anlattı Merve Denk’e canlı yayında.Bursa’dan da örnek verdi.

Mesela Anlattığına göre, ankete katılan Bursalıların yüzde 83’e varan önemli bir bölümü, ulaşımı, kentin en önemli sorunu olarak görüyormuş.

Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi’nin kent içi trafiğini rahatlatmak için bir dizi önlemler aldığını söyledi.

Yine,Bu önlemlerden bazıları kavşak düzenlemeleri.

Örneğin,Trafiği dakikalarca kilitleyen Demirtaş kavşağı, Bademli kavşağı ve BUTTİM kavşağına, köprülü kavşak yapılınca rahatlama sağlandı.

Tabi,Hızla büyüyen bir şehirde bu kavşaklar yeterli olmuyor.Başka bölgelere benzer uygulamalar gerekiyor.

Nitekim,Aylardır alarm veren, Geçit kavşağının doğu ve batı bölümleri dün kapatıldı ve trafik ışıkları da iptal edilerek trafiğin Bursa ile Mudanya yönüne kesintisiz akışı sağlandı.Ama bu geçici bir çözüm.Bölgenin fiziki durumu itibarıyla kavşağın en kötü ihtimalle bir batçık’a kavuşturulması gerekiyor.

Fakat,Yine de esas çözüm, Taha Aydın’ın dediği gibi raylı sistemde.Ama şehir içinde pek çok toplu ulaşım estrümanı var.Bazı arterlerde yeşil otobüsler ve minibüsler gibi ulaşım araçlarını kaldırmak, sıkıntıyı basit raylı sistemlerle çözmek gerekiyor.

Ama bunun için sadece belediye kararı değil, güçlü bir siyasi irade de gerekiyor.

Kaynak : Okan TUNA – www.bursahakimiyet.com.tr

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.