Havaalanı, Demiryolu ve YenişehirHavaalanı, Demiryolu ve Yenişehir :Basit çözümlerle, bazı küçük yatırımlarla uyuyan devleri uyandırıp atıl yatırımları harekete geçirebiliriz. Küçük yatırımlarla ekonomik açıdan geri kalmış yörelerimizin gelişmişlik seviyelerini yükseltebiliriz.

İlimizde böyle bir fırsat var.70-80 kişilik uçakların inebildiği şehir içindeki havaalanımız birden yetersiz bulundu. Uluslararası havaalanı yaptığımızda Bursa ekonomisi uçacaktı. Havaalanına inecek onlarca uçak yüzlerce, binlerce iş adamı getirecek, turistler Bursa’ya yağmur gibi yağacak; dolarlar ve eurolar havalarda uçuşacaktı. İstanbul’daki havaalanına 2-2.5 saatte gidilebiliyormuş, çevremizdeki illerde atıl havaalanları varmış-o zamanlar Sabiha Gökçen havaalanı da atıldı-aynı iklim şartlarında uluslararası hava limanı olmazmış, Bursa’dan Ankara’ya ya da İstanbul’a yapılacak uçak seferlerine yeterli yolcu bulunmazmış gibi itirazlara kulak asılmadı. Yer de hazırdı, Yenişehir askeri havaalanının kullanılmayan bölümleri. Havaalanı yapma lobisinin verdiği rüzgarla havaalanı yapıldı. Yapılır yapılmaz da bütün sihir bozuldu. Büyük umutlarla açılan havalimanı ne yapıldıysa işlemedi. THY yolcusuzluktan uçuşları kaldırdı. Bir kaç “charter” seferi de büyük umutlarla yapılan havaalanımızı kurtarmadı. Havaalanı yaptırma lobisi de istediğini elde ettikten sonra ortadan kayboldu. Şu an elimizde 500-600 milyon dolarlık atıl bir havaalanımız var. Canlandırmak için öne sürülen projeler,yapılan çalışmalar netice vermedi.

Benim görüşüme göre uyuyan bir dev ekonomik açıdan büyük bir imkan var. Önerim Yenişehir Havaalanını ülkemizin kargo merkezi haline getirmek. Bunun için yapılacak tek şey Bilecik ilimizin Mekecek tren istasyonundan başlayan bir hatla havaalanını demiryolu sistemine bağlamak. Bu hattın diğer ucunu da İznik üzerinden Gemlik limanına ve Gemlik serbest bölgesine ulaştırmak. Ülkemizin nüfus açısından 5. büyük kenti olan Bursa, sanayi üretimi açısından İstanbul ve Kocaeli illerinden sonra gelmektedir. İlimizde İnegöl dahil on Organize Sanayi Bölgesi bulunmaktadır. Bu bölgelerin tren yolu ağı dışında kalması mantıken kabul edilemeyecek bir fenomendir. Mekecek-Bursa-Bandırma hattının başlangıcı sayılabilecek bu hat kurulduğunda neler olacağını, nasıl bir ekonomik canlanma yaratacağını düşünün.

-Yıllardır göç veren Yenişehir ve İznik ilçeleri ekonomik ve kültürel açıdan canlanacak.
-Yenişehir havaalanı ülkemizin hava kargo merkezi olacak.
-Bu merkezden İstanbul-Kocaeli-İç Anadolu ve Bursa’nın sanayi bölgelerine her türlü hava kargosu gelecek ve her türlü kargo gönderilebilecek.
-Merkez ilçelerimizden Gemlik’te serbest bölge ve 5 adet liman mevcuttur. Ülkemizin önemli bir lojistik merkezi haline gelmiştir

Yapılacak tek şey karayoluna göre küçük bir yatırımla tren yolunu Yenişehir, İznik üzerinden Gemlik limanına bağlamak, Yenişehir havaalanını faal hale getirmek ve bu şekilde binlerce insana iş imkanı sağlamak.

Reklamlar