Havaalanı, Demiryolu ve YenişehirHavaalanı, Demiryolu ve Yenişehir :Basit çözümlerle, bazı küçük yatırımlarla uyuyan devleri uyandırıp atıl yatırımları harekete geçirebiliriz. Küçük yatırımlarla ekonomik açıdan geri kalmış yörelerimizin gelişmişlik seviyelerini yükseltebiliriz.

İlimizde böyle bir fırsat var.70-80 kişilik uçakların inebildiği şehir içindeki havaalanımız birden yetersiz bulundu. Uluslararası havaalanı yaptığımızda Bursa ekonomisi uçacaktı. Havaalanına inecek onlarca uçak yüzlerce, binlerce iş adamı getirecek, turistler Bursa’ya yağmur gibi yağacak; dolarlar ve eurolar havalarda uçuşacaktı. İstanbul’daki havaalanına 2-2.5 saatte gidilebiliyormuş, çevremizdeki illerde atıl havaalanları varmış-o zamanlar Sabiha Gökçen havaalanı da atıldı-aynı iklim şartlarında uluslararası hava limanı olmazmış, Bursa’dan Ankara’ya ya da İstanbul’a yapılacak uçak seferlerine yeterli yolcu bulunmazmış gibi itirazlara kulak asılmadı. Yer de hazırdı, Yenişehir askeri havaalanının kullanılmayan bölümleri. Havaalanı yapma lobisinin verdiği rüzgarla havaalanı yapıldı. Yapılır yapılmaz da bütün sihir bozuldu. Büyük umutlarla açılan havalimanı ne yapıldıysa işlemedi. THY yolcusuzluktan uçuşları kaldırdı. Bir kaç “charter” seferi de büyük umutlarla yapılan havaalanımızı kurtarmadı. Havaalanı yaptırma lobisi de istediğini elde ettikten sonra ortadan kayboldu. Şu an elimizde 500-600 milyon dolarlık atıl bir havaalanımız var. Canlandırmak için öne sürülen projeler,yapılan çalışmalar netice vermedi.

Benim görüşüme göre uyuyan bir dev ekonomik açıdan büyük bir imkan var. Önerim Yenişehir Havaalanını ülkemizin kargo merkezi haline getirmek. Bunun için yapılacak tek şey Bilecik ilimizin Mekecek tren istasyonundan başlayan bir hatla havaalanını demiryolu sistemine bağlamak. Bu hattın diğer ucunu da İznik üzerinden Gemlik limanına ve Gemlik serbest bölgesine ulaştırmak. Ülkemizin nüfus açısından 5. büyük kenti olan Bursa, sanayi üretimi açısından İstanbul ve Kocaeli illerinden sonra gelmektedir. İlimizde İnegöl dahil on Organize Sanayi Bölgesi bulunmaktadır. Bu bölgelerin tren yolu ağı dışında kalması mantıken kabul edilemeyecek bir fenomendir. Mekecek-Bursa-Bandırma hattının başlangıcı sayılabilecek bu hat kurulduğunda neler olacağını, nasıl bir ekonomik canlanma yaratacağını düşünün.

-Yıllardır göç veren Yenişehir ve İznik ilçeleri ekonomik ve kültürel açıdan canlanacak.
-Yenişehir havaalanı ülkemizin hava kargo merkezi olacak.
-Bu merkezden İstanbul-Kocaeli-İç Anadolu ve Bursa’nın sanayi bölgelerine her türlü hava kargosu gelecek ve her türlü kargo gönderilebilecek.
-Merkez ilçelerimizden Gemlik’te serbest bölge ve 5 adet liman mevcuttur. Ülkemizin önemli bir lojistik merkezi haline gelmiştir

Yapılacak tek şey karayoluna göre küçük bir yatırımla tren yolunu Yenişehir, İznik üzerinden Gemlik limanına bağlamak, Yenişehir havaalanını faal hale getirmek ve bu şekilde binlerce insana iş imkanı sağlamak.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!1 Yorum

  1. Demiryolu ve kargo için söyledikleriniz son derece doğru. Ancak Yolcu bazlı havalimanı için Bursa’ ya yapılacak en doğru yatırım Batı da Balıkesir, Bandırma ve Karacabey’ in de yararlanacağı Mustafakemalpaşa bölgesine yapılacak sivil bir havalimanıdır. Çünkü burası halihazırda Bursa izmir karayolu üzerinde ve Bursa’nın hem sanayii bölgesine yakın hemde Üniversite çıkışındadır(birde havalimanını kullanacak belirli bir gelir düzeyinin üzerindeki insanların oturduğu Nilüfer, Görükle gibi merkez ilçeler de Bursa’ nın batısındadır). Ayrıca Yapılacak havalimanı transferi sistemiyle buraya nahiyeleri ve köyleriyle birlikte 350 000 nüfuslu Bandırma (ki buranın organize sanayi bölgesi de Bursa çıkışındadır) ve 500.000 nüfuslu Balıkesir den sağlanacak ulaşımla çok daha kapsamlı hizmet verir hale getirilebilecektir. Ki bu projeyle beraber Bandırma dan Karacabey – Havalimanı -Mustafakemalpaşa-Bursa ve havalimanı -Balıkesir yönünde planlanacak YHT ye de uygun demiryolu Burayı belki de İstanbul dan sonra ülkenin en işlek havalimanı haline getirecektir. Belki bu söylediklerimin Kütahya havalimanını örnek göstererek başarılı olmayacağını söyleyebilirsiniz. ancak buradaki sorun havalimanından Afyon ve Uşak iline yeterli ve doğru bağlantıların sağlanamamış olması ve termal otel işletmecilerinin havalimanına yeterince sahip çıkmamalarıdır. Ancak batıda yapılacak Bursa havalimanı için bu riskler söz konusu değildir.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.