3.Havalimanı Hakkında Merak Ettikleriniz3.Havalimanı Hakkında Merak Ettikleriniz :Atatürk Havalimanı’nın kapasite yetersizliği yüzünden 13 Ağustos 2012 tarihinde Bakanlar Kurulu yeni havalimanının bulunacağı bölgeye karar verdi.
İstanbul Bölgesel 3. Havalimanı ismi Ulaştırma Bakanlığı’nın projeye verdiği addır. Havalimanının henüz resmi adı belli olmasa da Pilot Vecihi Hürkuş adının havalimanına verilmesi teklif edilmiştir.
Projenin tamamının 2018 yılında bitmesi ile yıllık 94 milyon yolcuya hizmet veren Atlanta Uluslararası Havalimanı’nı geçerek dünyanın en yüksek yolcu kapasiteli havalimanı olması beklenmektedir.
İnşaat süreci
Havalimanı hakkında yürütülen çalışmalar devam etmektedir. İnşaat süreci 3 etaptan oluşacak:
1. Etap (en geç 42 ay sonra hizmete girecek)
2 adet bağımsız paralel pist (3750m60m)
1 adet cross pist (3750m
60m)
3 adet paralel taksirut (3750m45m)
Yüksek hız ve bağlantı taksirutları
Apron
Terminal binası
Hava trafik
Haberleşme ve meteroloji sistemleri
diğer hizmet binaları ve sistemler
2. Etap
Akpınar yerleşimi tarafına 1 adet bağımsız pist (3750m
60m)
1 adet paralel taksirut (3750m45m)
3. Etap
Tayakadın-Yeniköy tarafına 1 adet bağımsız pist (3750m
60m)
1 adet paralel taksirut (3750m45m)
Mevcut yerleşkenin güneyine 1 adet cross pist (3750m
60m)
1 adet paralel taksirut (3750m*45m)
3. Havalimanı şantiyesinde 2 bin kamyon, 400 iş makinesi aralıksız çalışıyor. Bir yandan inşaat çalışmaları sürerken, diğer yandan tasarım ayrıntıları da netleşiyor.
Yolcu kapasitesi itibarıyla dünyanın en büyük havacılık merkezi olacak İtanbul Yeni Havalimanı Projesi’nde çalışmalar yoğun tempoyla devam ediyor. Beş aylık siyasi belirsizliğin ardından geleceğine ilişkin çeşitli yorumlar yapılan mega proje, hiçbir akamete uğramadan sürüyor. Dünya havacılık sektörü paydaşlarıyla yolcuların merakla beklediği havalimanı için çalışmalar tempo kazandı. Toplam 4 fazı bulunan projenin ilk faz çalışmaları kapsamında zemin düzeltme, hafriyat ve üstyapı inşaat çalışmaları sürüyor. Proje kapsamında kurulan onlarca şantiyede 1.800’ü aşkın hafriyat kamyonunun yoğun çalışmaları görülürken, şantiye sahasında günlük 1 milyon 200 bin metre küp toprak hareketi gerçekleştiriliyor. Havalimanının ilk etabında üç adet bağımsız paralel pist, taksi yolları, apron, terminal binası, hava trafik, haberleşme ve meteoroloji sistemleri ile diğer hizmet binaları hayata geçecek. Projede 898 beyaz yaka ve 8 bin 468 mavi yakayla toplamda 9 bin 366 personel çalışıyor.
10 milyar euro yatırım
Yatırım bedelinin 10 milyar 247 milyon euro olması öngörülen projenin ilk etabının 2018’in ilk çeyreğinde faaliyete geçmesi hedefleniyor. İşletmeci firma İGA, 6 bankadan 4.5 milyar euro kredi sağlamıştı.
3.500 uçak inecek
Günde 3.500 iniş-kalkış kapasitesine sahip olması planlanan havalimanı üzerinden toplam 400’e yakın noktaya uçuş gerçekleştirilecek. Proje dünyanın havacılık merkezi olacak.
En büyük terminal
Ana yolcu terminal Binası, 1,3 milyon metre kareyle dünyanın tek çatı altındaki en büyük terminal binası olacak. Bu terminalde ilk etapta yılda 90 milyon yolcuya hizmet sunulması hedefleniyor. Yıllık yolcu kapasitesi 2028 yılında 150 milyona ulaşacak. Mevcut havalimanlarına inişi mümkün olmayan büyük gövdeli uçaklar da Yeni Havalimanı’na iniş yapabilecek.
Havalimanı ihalesini kim kazandı?
İhaleyi, Cengiz- Limak-Kolin-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu, 25 yıllık kira bedeli için 22 milyar 152 milyon Euro vererek kazandı.
İstanbul Yeni Havalimanı kaça mal olacak?
İstanbul 3. Havalimanı’nın yaklaşık yatırım bedeli 9 milyar 500 milyon dolar olarak açıklandı. İstanbul Yeni Havalimanı için toplam 10 milyar 247 milyon Euro’luk bir yatırım etap etap yapılacak, yolcu hizmetleri de etap etap açılacak.
3. Havalimanı nerede?
Üçüncü havalimanı, İstanbul’da Karadeniz’in Avrupa yakasındaki Yeniköy ile Akpınar köyleri arasındaki 80 milyon metrekare alan üzerinde hayata geçiriliyor. Yeni havalimanı, dünyanın en geniş havalimanı olacak.
3. Havalimanı’na nasıl gidilir?
Yüksek hızlı tren, havalimanındaki aktarma istasyonunda sonlanacak. Ayrıca, aktarma istasyonunda Havaalanı Metrosu, Boğaz’dan üçüncü geçişi sağlayan raylı sistem, HavaRay, kent merkeziyle bağlantıyı sağlayan otobüs hatları ve otopark bulunacak.
Taksim – 3. Havalimanı arası kaç dakika olacak?
Yeni havalimanı, raylı sistem aracılığı ile Taksim’e bağlanacak. Bu raylı sistem, eski demir yolu hattının güzergâhından geçirilecek. Toplu taşıma aracılığıyla İstanbul’un tüm bölgelerinden ulaşım sağlanacak. Taksim’den havalimanına 15 dakikada ulaşılacak.
Yeni Havalimanı’nın ilk etabı ne zaman bitecek?
3. Havalimanı’nın ilk etabı 42 ay içerisinde Kış 2016 (2016 Ekim sonu) İATA uçuş tarife döneminde hizmete girecek. Birinci etapta; 2 adet bağımsız paralel pist (3750m x 60m), 1 adet cross pist (3750m x 60m), 3 adet parelel taksirut (3750m x 45m), Yüksek hız ve bağlantı taksirutları, apron, terminal binası, hava trafik, haberleşme ve meteroloji sistemleri ve diğer hizmet binaları hayata geçirilecek. Proje, dört fazda inşa edilecek.
3. Havalimanı inşaatı ne zaman bitecek?
İstanbul’un 3. Havaalanının 2018 sonlarına doğru bitirilerek, hizmete açılması hedefleniyor.
İstanbul Yeni Havalimanı nasıl olacak?
Toplam 76 milyon metrekare alana yayılan İstanbul 3. Havalimanı Projesi kapsamında; 6 adet birbirinden bağımsız pist, 4 adet apron ve 16 adet taksi yolunun yapımı, toplam 1,5 milyon metrekare kapalı alana sahip 4 adet iç ve dış hatlar terminal binaları, her biri 85 metre yüksekliğinde 3 adet Teknik Blok ve Hava Trafik Kontrol Kulesi ve 8 adet Apron Gözetleme Kulesi, DHMİ hizmet binası ve havalimanı için gerekli diğer tüm tesislerin (itfaiye binası, iş makineleri ve oto garajı, emniyet binası, regülatör binası, güç merkezi, ısı merkezi, su deposu, gümrük binası) yapımı gerçekleştirilecek.
3. Havalimanı’nın yolcu kapasitesi ne kadar olacak?
Proje kapsamında 52 milyon 210 bin metrekarelik uygulama inşaat alanında 939 milyon metreküp kazı ve dolgu çalışmaları yapılacak. İstanbul 3. Havalimanı Projesi tamamlandığında 165 yolcu biniş köprüsü, 500 uçak kapasitesiyle yıllık 150 Milyon yolcu kapasitesine sahip olacak.
Havalimanında, nihai olarak tamamlandığında 1,5 milyon metrekare terminal alanı, 165 yolcu biniş köprüsü, 3 kontrol kulesi, 4 terminal binası, 6 bağımsız pist, 16 taksi yolu ve 500 uçak kapasitesine sahip 6,5 milyon metrekare apron yer alacak.
3. Havalimanı nasıl tasarlandı?
5 km x 7 km boyutunda toplam 3 bin 500 hektarlık alanda kurulacak. Havalimanıyla bağlantılı 1.100 hektarlık ileri teknoloji endüstri ve ticaret alanı bulunacak. Uçuş yolları sesi en aza indirgeyecek şekilde konumlanacak. Terminal binası yeşil bina olarak tasarlandı.
3. Havalimanı nasıl aydınlatılacak?
Cam zarf kullanımı, terminal binasının ortasında maksimum gün ışığı girişi sağlayarak yapay aydınlatma ihtiyacını azaltacak. Terminal binası elektrik kullanımını en aza indirgemek üzere maksimum derecede kullanan ‘akıllı bina’ olacak.
3. Havaalanı nasıl ısıtılacak?
Elektrik ve ısıtma ihtiyaçları, havalimanının ürettiği çöplerin çoğu kullanılarak merkezi ısıtma ve güç üretim birimiyle karşılanacak.
3. Havaalanı’nın en önemli tesisleri hangileri olacak?
Havalimanının 5 önemli tesisi bulunacak; terminal binası, pistler, aktarma istasyonu, tamir tesisleri ve hangarlar ile hava taşımacılık tesisleri.
3. Havalimanı’nda kaç asma kat bulunacak?
350 m x 1.500 m’lik bir kullanım alanıyla asmakatı da olan 6 katlı bir bina, düşük seviyede varış ve ikinci bir seviye de havalanma seviyesi olmak üzere toplam 4 terminal, yetkililer ve yönetimin kullanımı için asmakat bulunacak.
Üçüncü Havalimanı’nda alışveriş merkezi olacak mı?
Büyük bir alışveriş tesisi, üst 3 katta 5 yıldızlı oteller, ticari ofis binaları, ticari fuar alanı bulunacak. Uluslararası finans ve ticari işlemler için ‘özel ekonomik bölge’ kurulacak.
Üçüncü Havalimanı uluslararası havacılık standartlarına uygun mu?
Rüzgarın hızını asgariye indirecek bir aerodinamik şekilde tasarlanacak. Dış dokunun tamamı elektrik kullanımının karşılanacağı, güneş kolektörü görevi yapacağı galvanik dokuyla kaplanacak.
Havalimanına ait jumbo-jetlerin iniş ve kalkışlarına uygun 3,5-4 km uzunluğunda Karadeniz’e paralel olan 4 pist ve Karadeniz’e dik uzanan 2 pist olmak üzere toplam 6 pist bulunacak.
Uçuş yolları direkt olarak önerilen kentin üzerinden uçmayı önleyecek şekilde konumlandırılacak.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.