Bakım planlamanın önemi ve Kayseri hafif raylı taşıma sisteminde sabit tesisler bakım planlama uygulamasıBakım planlamanın önemi ve Kayseri hafif raylı taşıma sisteminde sabit tesisler bakım planlama uygulaması.Bakım, aletin ilk icat edildiği veya işletmeye konduğu andan itibaren var olan bir olgudur. Çalışan teçhizat veya makinanın bozulması, yıpranması mutlak olduğuna göre onun neticesinde bakım da var olmaktadır. Endüstri geliştikçe ve otomasyona gidildikçe yatırım giderleri artmakta, işçilik giderleri azalmaktadır. Yatırım giderlerine bağlı olarak bakım giderleri de artmaktadır.
Özellikle ulaştırma alanında her sistemin kendi karakteri, fiziki durumu, dış etkenleri farklı olduğu için bakım planları da farklılık göstermektedir.
Bu çalışmada öncelikle Kayseri Ulaşım A.Ş. tanıtılacak, akabinde sabit tesisler bünyesinde yapılan koruyucu bakımlar ve arızalardan bahsedilecektir. Sonrasında ise bakım türlerinden bahsedilerek, tesislerde oluşan arıza ve bakımlar incelenecektir.
Yapılan planlı bakım çalışmasında ana hedef olarak, doğru bakım planlaması yaparak
• İşletmenin olanaklarının (tesis, makina, teçhizat ve binaların) faydalı ömrünü uzatmak
• Yıpranmayı ve eskimeyi en düşük düzeye indirerek işletmenin değerini korumak.
• Bütün bu hedefleri yerine getirmek için yapılan çalışmalarda personelin emniyetinde herhangi bir fedakarlığa yol açmamak ve şahıs emniyetini arttırmak.
• Bütün bu sayıların uzun dönemde en düşük maliyetle sağlanmasını gerçekleştirmek.
Sektörde genel geçer oranın %65 bakım, %35 arıza olduğunu bilerek şirket olarak biz neredeyiz bu incelenecektir. Ayrıca yapılan çalışmanın, uygulanan metodun diğer illerdeki raylı sistem işletmelerine de fikir vermesini ve katkı sağlaması çabasındayız.
Yazının devamı için TIKLAYIN

 
 
 
 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.