İstanbul 3 yıl daha demiryolu olmadan kalamazİstanbul 3 yıl daha demiryolu olmadan kalamaz :Haydarpaşa-Pendik ve Kazlıçeşme-Halkalı tek demiryolu hatları öncelikle yapılırsa, İstanbul/Anadolu ve Avrupa seferleri başlayabilir.
Bilindiği gibi, müteahhidin iflası dolasıyla, Marmaray açılmasına rağmen İstanbul’dan Ankara ve Avrupa tren seferleri yapılamamaktadır. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, müteahhide yeniden 500 milyon dolar fiyat farkı vererek, projeyi 3 yıl sonra 2018’de bitireceğini belirtmiştir. Bu şartlarda bu davranış normal karşılanmalıdır. Her ne kadar Haydarpaşa adı hükümet yetkililerinin saçlarını diken diken etse de orijinal projedeki anahat tek hatları ivedilikle inşaa edilerek ve sinyalizasyon sistemi, eski sistemden faydalanarak, Haydarpaşa Garı-Pendik ve Avrupa yakasında Sirkeci-Halkalı tek ray anahat sistemi ile Avrupa bağlantısı bir yıl içinde tamamlanabilir. İstanbul’un 3 yıl daha demiryolsuzluğa tahammülü yoktur.
İstanbul gibi bir dünya kentine demiryolsuzluk yakışmıyor. Şimdi YHT Pendik’e kadar geliyormuş. Hiç kimsenin haberi olduğunu sanmadığım gibi, tren seferleri kentten soyutlanmıştır.
İstanbul, Türkiye ulaşımının kalbidir. Önümüzdeki 3 yıl içinde de (2 hat Metro + 1 hat anahattı) proje tamamlanır. Şimdi salaş olarak kötü görüntü gösteren Haydarpaşa projesi de bir sonuca vardırılmalıdır. Sonra ne yaparlarsa yapsınlar!

Kaynak : Aslan ÖZMEN – Y.Mühendis

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!1 Yorum

  1. Öncelikle de hemen bu yıl ray ve elektrik sistemi devreye alınarak YHT nin Haydarpaşa garına ulaşması sağlanmalıdır. Zaten bu hat ayrılık çeşme den geçmektedir. Avrupa tarafından YHT ye ulaşım bu sayede çok kolaylaşacaktır.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.