İzmir’de METRO’dan sonra Tramvay da esnafı vurduİzmir’de METRO’dan sonra Tramvay da esnafı vurdu :İzmir trafiğini arapsaçına çeviren tramvay inşaatları en büyük darbeyi Bostanlı esnafına vurdu. Çalışmalar yüzünden müşterilerini kaybeden Cengiz Topel Caddesi esnafı kepenk kapatmaya başladı. Yüksek dükkan kiralarını ödemekte zorlanan birçok işletme ise çareyi eleman çıkarmakta buldu…

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına geçtiğimiz yıl başlanan Karşıyaka Tramvayı, Bostanlı Cengiz Topel Caddesi’ndeki esnafı vurdu. Aylardır yolların trafiğe kapatılması nedeniyle müşteriye hasret kalan esnaf, kepenk indirmeye başladı. Mekan sahipleri cirolarda yüzde 60 düşüş olduğunu ve kiraları ödeyemez hale geldiklerini söylerken, bazı mekanlar da kapısına devren satılık veya kiralık tabelaları astı. Bu arada caddede oturan birçok ev sahibi de evini satıp başka semtlere yerleşmeye başladı. Bostanlı’daki işyerlerinin kiraları, büyüklüğüne göre 10 bin lira ile 25 bin lira arasında değişiyor. Ancak, uzayan ve aylarca süren çalışmalar nedeniyle esnaf bu kiraları ödeyemiyor. Birçok esnaf ise kiraları ödeyebilmek için personel çıkarmak zorunda kalıyor.

Ünlü markalar terk etti

Tramvay çalışmaları nedeniyle iş yapamayan bazı tanınmış markalar da Cengiz Topel Caddesi’ni terketmeye başladı. Türkiye’nin birçok yerinde şubeleri bulunan uluslararası bir restoran zinciri de geçtiğimiz günlerde buradaki restoranını kapattı. Yaz boyunca yapılmayan çalışmaların kışa denk gelmesinin kendilerini olumsuz etkilediğini belirten esnaf, “Bizim asıl iş yaptığımız sezon kış. Çünkü, yazın herkes tatile gidiyor. Bu tramvay çalışması yazın yapılmış olsaydı şimdiye kadar tamamlanmıştı. Ama, şu anda büyük mağduriyet yaşıyoruz” diye konuştu. Hattın Cengiz Topel Caddesi’ne girmek yerine Bostanlı Beşikçioğlu Camii’nin yanından sahile çıkabileceğini söyleyen esnaf, “Ama orada Büyükşehir Belediyesi’nin kendi işlettiği Yasemin Kafe olduğu için hattı buradan geçirmeyi tercih etti. Sahil boyunca gitseydi ne trafiği, ne yayaları ne de bizim gibi esnafı mağdur ederdi” diye konuştu.

‘Hem esnaf hem vatandaş mağdur’

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu da, “Çalışmalar nedeniyle İzmir’in en lüks semtleri arasında yer alan Bostanlı’da bazı işyerleri kirasını dahi çıkaramıyor ve dükkanlarını zorunlu olarak kapatıyor. Yollar trafiğe kapalı ve sirkülasyon da haliyle azaldı. Bu durumda esnaf ayakta durmakta güçlük çekiyor” dedi.

Ne dediler?

Coffee Mania-Ahmet Altun: Tramvay çalışması nedeniyle yolun aylardır trafiğe kapalı kalması bize çok büyük darbe vurdu. Buraya müşteriler genelde araçlarıyla geliyordu. Ama yol trafiğe kapalı olduğu için kimse gelmiyor. Cirolarda yüzde 60 düşüş var. 12 kişiyi işten çıkarmak zorunda kaldık. Tüm esnaf mağdur. Büyük ünlü markalar bile burayı terk etti.

Black Jack-İsmail Daşyaka: Bizim iş yaptığımız sezon kış sezonu. Çalışmaların yazın bitirilmesini istiyorduk. Kış sezonunda işlerimiz sekteye uğradı. Toptancı giremiyor. Müşteriler araçlarıyla gelemiyor. Yollar çamur içinde. Çok büyük zararımız var.

Mavra Restoran-Görkem Özer: Tramvayın Cengiz Topel Caddesi’nden geçmesi çok gereksiz oldu. Normalde Bostanlı Beşikçioğlu Camii’nin yanından sahile de çıkabilirdi. Trafik burada alt üst oldu. Müşterilerimizi kaybettik. Kiralarımızı ödeyemez hale geldik. Ünlü markalar bile kapatıyor. Esnaf olarak zor durumdayız.

Reklamlar