Ankara Metrosu’nda güvenlik zaafı varAnkara Metrosu’nda güvenlik zaafı var :Ortadoğu’ya kalıcı barış gelinceye kadar terörle yaşamaya alışmalıyız. Artık her yerde bombalar patlayabilir, insanlar yaşamını yitirebilir. Teröre karşı sürekli tetikte olmalı, güvenlik önlemlerini üst seviyeye çıkarmalıyız. Bu açıdan bakıldığında Ankara Metrosu’nda ciddi zaaf olduğunu düşünüyorum.
Alışveriş merkezlerine bile dedektörlü kapılardan girip çantalarımızı x-ray cihazlarından geçirmek zorundayız ama Ankara’daki metro istasyonlarında teröre karşı tam anlamıyla savunmasız durumdayız.
Metronun ana istasyonu Kızılay’dan her gün yüzbinlerce kişi yolculuk yapıyor. Ne var ki metro girişlerinde ne dedektörlü kapı ne de x-ray cihazı bulunuyor. Yüzbinlerce kişiyi elindeki mobil dedektörle tek bir kadın, evet tek bir kadın güvenlik görevlisi kontrol ediyor.
Bu istasyonu defalarca kullanmama karşın elimdeki çantayı bir kez bile kontrol etmediler. Bazı yolcuların çantasına rastgele usulen uzatılıyor seyyar dedektör.
Ara istasyonların çoğunda ise laf olsun cinsinden böyle bir denetim bile yok.
Ankara Devlet Tiyatrosu bile tiyatro girişlerine dedektörlü kapılar koyarken, Milli Kütüphane girişinde bile hem dedektörlü kapı hem de x-ray cihazı bulunurken metro istasyonlarında böyle bir önlem alınmayışı anlaşılabilir ve kabul edilebilir bir şey değildir.
El Kaide terör örgütü 7 Temmuz 2005 tarihinde Londra’da Edgware Road, King Cross, Aldgate Eeast metro istasyonları ile bir otobüste bomba patlatmış, bu olaylarda 50 kişi yaşamını yitirirken 700 kişi de yaralanmıştı.
2015’in 6 Aralık’ında ise yine Londra’da Leystonstone metro istasyonunda bir kişi “Suriye için” diye bağırarak elindeki bıçakla çevresine saldırmış, bazı kişilerin yaralanmasına neden olmuştu.
Yani metro istasyonları teröre açık mekanlardır. Dikkatli olunmalıdır.
Önerim şu:
Ankara Metrosu’nda bilet ücretlerine küçük bir zam yapılmalı, elde edilen para kapı dedektörleri ve x-ray cihazlarının alımıyla güvenlik personelinin takviyesinde kullanılmalıdır.

Kaynak : sonsoz.com.tr

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.