Beydağına Teleferik İçin Plan Değişikliği

Beydağına Teleferik İçin Plan Değişikliği :Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi, Nisan ayı çalışmalarını yaptığı üçüncü oturumla tamamladı. Şefik Şengün’ün başkanlık ettiği imar ağırlıklı gündemle yapılan meclis toplantısında MASKİ’nin alt yapı yatırımları için Çakır’a kredi yetkisi, MEGSAŞ’ın sermaye artırımı gibi konular görüşülerek karara bağlandı.


Kent merkezine teleferik
Büyükşehir Belediyesinin kent merkezine yapacağı teleferik projesi istasyon alanı için imar plan değişikliği talebi komisyon raporu doğrultusunda kabul edildi.

Teleferik Hattı’nın, Çevreyolu Maliye (Vergi Dairesi Başkanlığı) binası yanından itibaren, Fuzuli Caddesi boyunca 1. İstasyon Kernek, 2. İstasyon Çamlık Bölgesi arasında kurulacağı, bu yıl 1. bölüm ihalesine çıkılacağı belirtildi.

Çakır’a kredi yetkisi
MASKİ’nin Zaviye, Hacıabdi, Şeyhbayram, Turgut Özal, Özalper, Fırat, Çöşnük mahalleleri ile Yazıhan Akyazı Mahallesi kanalizasyon hattı, İriağaç, Çavuş Mahalleleri içme suyu hattı yapım işlerine harcanmak üzere kredi kullanımı için Ahmet Çakır’a yetki verilmesi onaylandı.

Güneş Santralleri için imar plan değişikliği
Meclis toplantısında Yeşilyurt ilçesi Cumhuriyet Örnekköy Mahallesi 553, 1053, 1191 ve 1382 No’lu parseller ile Akçadağ Mihmanlı Mahallesi 169, 262-A, 262-B, 297 ve 412 No’lu parsellerin imar planı ‘Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Üretim Tesisi Alanı’ olarak değiştirilmesi görüşülerek kabul edilirken, Türkiye Gençlik Vakfı’nın ‘Gelecek İçin Eğitimli Gençlik Projesine’ 80 bin TL ile ortak olunması kararlaştırıldı.

MEGSAŞ’ın sermayesi artırıldı
MEGSAŞ’ın 2 milyon 228 bin TL tutarındaki sermaye artırımı, MOTAŞ tarafından otobüs statüsünde çalıştırılan 212 adet toplu taşıma aracının belirli hatlarda çalıştığını gösterir Meclis Kararının alınması; taşıma hatları, otobüsler, toplu taşımayla alakalı yapılar, tesisler, üst ve alt yapıların 31.12.2024 yılına kadar MOTAŞ’a verilen işletme hakkı süresinin 31.12.2030 yılına kadar uzatılması hakkındaki Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın teklifleri görüşülerek kabul edildi.

Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığına Murat Nalçacı’nın atanmasıyla ilgili olarak Meclise bilgi verilirken; Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığının dalbastı kirazında kaliteyi artırmaya yönelik, kiraz sineği ile mücadele projesi hakkındaki teklifi de kabul edildi.