Canikli Başkan’dan Samsun-Irak demiryolu önerisiCanikli Başkan’dan Samsun-Irak demiryolu önerisi :Samsun’un Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Samsun-Irak demiryolu tamamlanmalıdır” dedi.

Derebehçe Minibüs Hattı şoför esnafıyla buluşan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Samsun’u ticaret merkezi yapacak ulaşım önerilerinde bulundu. Genç, “Kalkınmanın temeli ulaşım, şehirleri kalkındıracak olan ise yerel yönetimlerdir. Samsun 4 ulaşım ağını verimli kullanarak hızlı, kolay ve ucuz ulaşılabilir bir şehir olmalıdır” dedi.

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Derebahçe Minibüs Hattı Derneği’nin davetlisi olarak dernek binasında verilen kahvaltıya katıldı. Dernek Başkanı Mustafa Tercanlı ve şoför esnafıyla sohbet eden Başkan Genç, “Geçmişte bir ticaret şehri olan ve Anadolu’nun dünyaya açılan kapısı olan Samsun olarak, şehrimizde, çevre illerde ve Anadolu’da üretilen ürünleri deniz, demir ve hava yolları ile hızlı, kolay ve ekonomik şekilde buluşturmalıyız. Üretim ve tüketim merkezleri, yani liman ve ard bölgeler arası ilişkileri kurmamız gerekiyor” dedi.

İLK 5 İÇİNE GİRMEK İÇİN..
Dünyanın yeni bin yılın başında baş döndüren bir hızla değiştiğine ve Türkiye ile dünyadaki ekonomik gelişmelerin Samsun’a yeni fırsatlar sunduğuna vurgu yapan Genç, “Bugün şehirler yarış içerisinde. Samsun’u stratejik üs yapacak ve Türkiye’nin ilk 5 ili arasına sokacak önemli etkenlerden biri ulaşımdır. Çünkü kalkınmanın temeli ulaşımdır. Samsun 4 ulaşım ağını verimli kullanmalıdır. Ulaşımı sadece dolmuşa, minibüse binip eve gitmek gibi dar çerçevede düşünmemeliyiz. Küresel çağda artık tek bir mesajın tüm dünyayı dolaşması sadece birkaç saniye sürüyor. Dolayısıyla ülkemizde ve dünyadaki gelişmeleri doğru algılamalıyız” diye konuştu.

‘ŞEHİRLERİ YEREL YÖNETİMLER KALKINDIRIR’
Şehirleri kalkındıracak olanın yerel yönetimler olduğunu ifade eden Genç, “Belediye Başkanları ve meclis üyeleri şehirlerin doktorlarıdır. Şehir olarak insanımızı, kurumlarımızı, şehirlerimizi ve devletimizi dönüştürecek stratejiler geliştirmeliyiz. Ortak akılla çalışarak şehrimizin ulaşım anlamında sorunlarını çözdüğümüz takdirde inanıyorum ki Samsun önümüzdeki 100 yıllık süreçte Türkiye’nin en stratejik merkez üssü şehirlerden birisi olacaktır. Biz de buna istinaden bu şehrin ulaşım sorunlarını belirleme ve çözme noktasında Ulaşım Çalıştayı düzenledik. Çünkü kalkınmanın temelinde ulaşım ve ulaştırma yatar” şeklinde konuştu.

SAMSUN-BATUM HIZLI YÜK VE YOLCU TRENİ
Samsun’un ekonomik kalkınması için ulaşım anlamında yapılması gerekenleri de sıralayan Başkan Genç, “Hükümetimiz Samsun-Ankara arası Hızlı Tren Hattını yapıyor. Bu konuda hükümetimize teşekkür ediyoruz. Ancak Samsun-Batum demiryolunu da hayata geçirmeliyiz. Yine Samsun-Irak demiryolu tamamlanmalıdır. Batman’ın Kurtalan ilçesinden Irak’ın Zaho kentine kadar olan 100 kilometrelik kısım tamamlandığında Samsun Orta Doğu’ya bağlanacaktır. Samsun havalimanı yolcu ve kargo bölümleri geliştirilerek bölge havalimanı olmalıdır. Ayrıca Tekkeköy’e Serbest Ticaret Bölgesi, en az 20 milyon metrekarelik Büyük Organize Sanayi Bölgesi ve Bölge Aktarma Limanı kurulmalıdır. Lojistik Köy de bu bölgede lojistiğin her alanını kapsayacak şekilde yapılmalıdır” ifadelerini kullandı. Kahvaltının ardından Derebahçe Minibüs Hattı Dernek Başkanı Mustafa Tercanlı, derneklerine yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ettiği Başkan Osman Genç’e plaket verdi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.