Demiryolları artık güvenli ve ucuz olmayacakDemiryolları artık güvenli ve ucuz olmayacak :BTS üyeleri İzmir’de Alsancak Garı önünde TCDD’nin özelleştirme sürecinin başlamasıyla ilgili açıklama yaptı.
İzmir’de Alsancak Garı önünde TCDD’nin özelleştirme sürecinin başlamasıyla ilgili açıklama yapan BTS üyeleri, TCDD’nin artık güvenli, ucuz olmayacağını ve TCDD’de çalışan kamu emekçilerinin iş güvencesinin kalkacağını dile getirdi.
TCDD’de özelleştirme uygulamaları çalışanların tepkisi altında başlıyor. TCDD 3. Bölge Müdürlüğü’nün bulunduğu İzmir Alsancak Garı önünde bir araya gelen Birleşik Taşımacık Sendikası (BTS) üyesi TCDD çalışanları özelleştirme uygulamalarına tepkilerini dile getirdi.
Açıklamada ilk olarak konuşan BTS Genel Merkez Yöneticisi Bülent Çuhadar, BTS olarak yıllardır TCDD’nin özelleştirilmemesi için mücadele ettiklerini ifade ederek “En güvenli ulaşım yolu olan demiryolları artık güvenli ve ucuz olmayacaktır. Demiryolu emekçilerinin iş güvencesi bugünden itibaren kalkacaktır. Fakat bugün mücadelenin bittiği gün değil, tam tersine mücadelenin yeni dinamiklerle yeniden başlayacağı bir gündür. Emekçilerin kölelik düzenine karşı nasıl direndiklerini Fransalı işçi sınıfından öğreniyoruz. Bizler biriktirdiklerimizle, geleneklerimizle tekrar bu mücadeleyi bugün buradan yeniden başlatacağımızı ilan ediyoruz” dedi.
‘HAK KAYBI OLMAMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ’
Daha sonra basın açıklamasını okuyan İzmir Şube Başkanı Birtan Kulakoğlu, TCDD’de özelleştirme sürecinin ‘Kervan yolda düzülür’ mantığıyla ilerlediğini ifade ederek, demiryolu çalışanlarının gelecekleri açısından endişe duyduklarını dile getirdi. BTS olarak yeniden yapılandırma ve serbestleşme adı altında çalışanların zarar görmemesi için mücadele edeceklerini dile getirdi. Son olarak TCDD’de örgütlü diğer sendikalara da tepki gösteren Kulakoğlu “Çalışanları korkutarak-belirsizlik yaratarak, iş güvencesi başta olmak üzere haklarının ellerinden alınmasına seyirci kalmak sendikacılık değil yandaşlıktr” dedi.