Jülide Ateş’ten Gökçek’e Pembe Vagon Tepkisi (Video)Jülide Ateş’ten Gökçek’e Pembe Vagon Tepkisi :Sunucu Jülide Ateş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yaptırdığı anketi eleştirmişti

Show Ana Haber sunucusu Jülide Ateş, kamera karşısında kadın savunuculuğu yapan isimlerin arasında yerini aldı. Sunucu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yaptırdığı ‘Kadınlara özel vagon’ anketine tepki gösterdi. Kadınlar için gündemde olan özel vagon uygulamasına bir kadının karşı çıkması şaşkınlıkla karşılandı.

Japonya gibi bazı ülkelerde de uygulanan ‘kadına özel vagon’ ya da ‘pembe vagon’ olarak bilinen uygulamayı ‘erkekler kendini kontrol etsin’ mantığıyla reddeden Ateş’in toplu taşıma araçlarını ne kadar kullandığı ise merak konusu oldu.

Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Melih Gökçek tarafından sosyal medya platformu twitter’dan açılan ankete 79 bin 574 kişinin oy kullanmış, ankete katılanların yüzde 52’si ‘kadınlara özel vagon’ uygulamasını ‘evet deneyelim’ demiş, yüzde 48 ise ‘hayır denemeyelim’ şeklinde karşı çıkmıştı.

“AYIPTIR, GÜNAHTIR”

Bu yapılan anketi erkeklere de hakaret olduğuna vurgu yapan Jülide Ateş, “Bizce bu, erkeklere de hakaret. Bazı erkekleri tenzih ederek söylüyoruz ama bu ne demek? ‘Ben kendimi kontrol edemiyorum. Kadınları izole edin.’ Biz sizin yüzünüzden neden izole olalım? Ayıptır, günahtır” dedi.

“O ZAMAN KADINLARI BİR KUTUNUN İÇİNE KOYALIM”

Ateş, hızını alamayarak şöyle devam etti: “Her şeyden önce zihniyeti değiştirmek lazım değil mi?” sert açıklamalarına devam eden Ateş sözlerini şöyle sürdürdü: “O zaman kadınları hep pembe kutuların içine koyalım; siz hiç zihniyetinizi, ahlakınızı değiştirmeyin. Olur mu böyle şey?”

SOSYAL MEDYADA JÜLİDE ATEŞ’E ELEŞTİRİ

Melih Gökçek’in yaptığı anketi eleştiren sunucu Jülide Ateş’in tepkisine sosyal medya platformlarında ve haberin yayınlandığı sitelerde destek verenlerin yanı sıra eleştirenler de oldu. Uygulamanın özellikle mesai saatlerinde uygulanması taraftarı olan vatandaşlar Jülide Ateş’in ne sıklıkla toplu taşıma araçlarını kullandığını merak ediyor.

KADINA ÖZEL VAGON ya da PEMBE VAGON

Dünyanın çeşitli ülkelerinde veya ülkelerin belli şehirlerinde ‘kadına özel vagon’ yada ‘pembe vagon’ uygulaması yapılıyor. Özellikle ulaşımın yoğun olduğu mesai saatlerinde ulaşımlarını toplu taşıma araçlarında gerçekleştiren kadın yolculara ayrılan özel vagon uygulaması yolcular tarafından da ayrımcılık olarak değil özel bir hizmet olarak memnuniyetle kullanılıyor.

PEMBE VAGONU İSTEYEN KULLANIYOR

Bu uygulamanın yürürlükte olduğu şehirlerde bu vagonları kullanmak istemeyen kadın yolcular istedikleri vagona binerek yolculuklarını gerçekleştiriyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.