BTK demiryolu projesinin Gürcistan'daki çalışmaları hızlandırıldı

BTK demiryolu projesinin Gürcistan’daki çalışmaları hızlandırıldı :Türkiye’nin dört gözle beklediği Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu projesinin Gürcistan topraklarındaki çalışmalar hızlandırıldı.
Azerbaycan Demiryolları Kurumu Basın Sözcüsü Nadir Azmammadov, çalışmaların büyük kısmının tamamlandığını, geri kalan çalışmalar için hızlandırılmaya gidildiğini bildirdi.
BTK projesinin Gürcistan kısmı Marabda-Tetirskaro (29,2 km), Tetriskaro-Salka (49,7km), Salka-Ahılkelek (74,1 km) ve Ahılkelek-Karsahi (26,3 km) olmak üzere 4 aşamaya bölünüyor.
Demiryolu inşası kapsamında büyük ölçekte altyapı çalışmalarının, bina ve köprü inşalarının tamamlandığını bildiren Azmammadov, şu an 4 tunelde çalışmaların devam ettiğini vurguladı.
Sözcü, BTK için Stadler şirketine sipariş edilen 30 vagondan 10’unun ağustos ayında hatta çıkarılacağını açıkladı.
Bakü-Tiflis-Kars demiryolu, inşasına 2007 yılında Gürcistan, Türkiye ve Azerbaycan arasında yapılan uluslararası anlaşma ile başlandı.
Toplam uzunluğu 840 km’ye varan demiryolu hattı, ilk baştan yılda 1 milyon yolcu ve 6,5 milyon ton yük taşıma kapasitesinde çalışacak. Marmaray Projesi’ne paralel olarak yapılan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu Çin’den-Avrupa’ya kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayacak.

Kaynak : tr.trend.az

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.