Akar, Biz tramvay yapın dedik, oyuncak yaptılarAkar, Biz tramvay yapın dedik, oyuncak yaptılar :CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli’de yapılan ve yapım aşaması süresinde tartışmaları da beraberinde getiren Tramvay ile ilgili açıklamalarda bulundu. Akar, “Biz yetkililere tramvay yapın dedik, oyuncak istemedik” dedi
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli’de yapımı devam eden sıkıntıları da beraberinde getiren tramvayı değerlendirdi. Yetkilileri eleştiri yağmuruna tutan Akar, hem esnafı sıkıntıya sokan hem de kent trafiğini alt üst eden Tramvay çalışmaları ile ilgili şunları söyledi: “Biz Kocaeli’ye yapılması gereken şeyleri her zaman söylüyorduk. Tramvay da kentimizde yapılması gereken projelerden birisiydi. Fakat yetkililer hiçbir şeyi beceremedikleri gibi tramvayı yapmayı da beceremediler. Biz tramvay yapın dedik, oyuncak yapın demedik.
SORUNLARI ÇÖZMEYECEK
Tramvayın yapılmasını isterken de trafik problemlerini çözecek bir tramvayın yapılması gerektiğini söyledik. Fakat şu anda çalışmaları devam eden tramvay hem güzergahı hem de yaşattığı trafik problemlerini arttırması nedeniyle trafik problemini daha da arttıracak. Yahya Kaptan’da çalışmaların sürdüğü proje insanların çok fazla kullandığı bir dolmuş güzergahı değil. Bu nedenle de çok kullanılacağını düşünmüyorum. Bunun yanında bu proje esnafı da sıkıntıya soktu. İşlerinden ekmeklerinden olan esnaflar var. Projeyi yapan firma da gerekli güvenlik tedbirlerini almadı ve çalışmaları da yavaş sürdürdüğünü görüyoruz. Etapları tamamlamadan öne doğru gidiyorlar ama sıkıntılar da beraberinde geliyor.
SEYİRLİK OLACAK
Herkesin şikayetleri var, çalışma yapılırken her yer toz duman oluyor, vatandaşlar da bu durumdan şikayetçi. Tramvayı belirtilen sürede yetiştiremeyeceklerini söylemeye başladılar. Çalışmalar böyle kağnı hızıyla giderse yetişmeyeceği aşikar. Biz her zaman tramvay projesinin hem maliyetinin çok fazla olduğunu hem de sorunları çözmeye yeterli olmayacağını ifade ettik. Hala da aynı şeyi söylüyoruz. Bu tramvay vatandaşlar için seyirlik tramvay olacaktır. İnsanlar nostalji olsun diye tramvaya binecekler. Gerçekten hızlı ulaşım için tramvayı kullanmak isteyenlerin de işine yaramayacak. 45 dakikalık bir seyahat süresi var ve acil işi olan vatandaşlar da bu nedenle farklı ulaşım yollarını tercih edecekler. Bir dönem tanıtımı için Anıtpark’ın önüne dışarıdan elektrik getirerek tramvay maketi koymuşlar, insanlar hatıra olsun diye içinde fotoğraf çekilmişti. Bu projenin sonu da öyle olacak. İnsanlar nostalji olarak kullanacak.”

Reklamlar