Akçaray’da hedef 21 Nisan

Akçaray’da hedef 21 Nisan :Bugünlerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesine girerseniz, 500 günden geri saymaya başlayan “Tramvay Takvimi” numaratöründe, işin bitmesi, yani tramvayın İzmit’te çalışması için 30-35 günlük süre kaldığını göreceksiniz.


İşe başlarken hedef 3 Şubat 2007’de İzmit’te Otogar ile Sekapark arasında Akçaray isimli tramvayın çalışıyor olmasıydı. Olmadı.  Neden hedeflenen sürede bitmediğini artık tartışmanın da bir anlamı yok. Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, “15 Temmuz darbe girişiminin yarattığı ortamda 1-2 ay bütün işler durdu. Tramvay projesindeki gecikmenin ana nedeni de bu dönemdeki işlerin aksamasıdır” diyorlar. Bence bütün gecikmeyi 15 Temmuz girişimine bağlamak, bu işten de sadece FETÖ’yü sorumlu tutmak kolaycılık. Ama dediğim gibi artık bunu tartışmanın bir anlamı kalmadı.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç.Dr.Tahir Büyükakın, “Tramvayda deneme  seferi için hedefimiz 21 Nisan” dedi. Büyükakın’a göre, artık işler yolunda, planlandığı gibi gidiyor. Yeni bir gecikme, aksama öngörülmüyor.

KUM TORBALARI İLE DENENECEK
Tramvay yolu inşaatı tamamen bittikten sonra,  haydi otogardan atlayın Akçaray’a, sizi Sekapark’a bırakalım olmayacak. Tramvay işi hassas bir iş. Deneme seferleri yapılacak.  Genel Sekreter Büyükakın’ın hedef gösterdiği 21 Nisan’a baktım. Cuma’ya denk geliyor. Bundan sonra her şey planlandığı gibi giderse, 21 Nisan 2017 Cuma günü İzmit’in tramvayı deneme seferlerine başlayacak. Bu da hassas bir iş. Deneme seferine çıkan tramvaya insan alınmayacak. Ama tramvayın tam dolu halinde ulaşacağı ağırlığa eşit ağırlıkta kum torbaları yüklenecek. Bütün Dünya’da raylı sistemlerin denemesi böyle yapılırmış.

İzmit’in tramvayı, 21 Nisan günü içindeki kum torbaları ağırlığı ile güzergâhında hareket edecek. Bu sırada ölçümler yapılacak. İstasyonlarda duruş süresi, tramvayın nerede kaç kilometre hızla hareket edeceği, virajlara girişteki balans ayarları yapılacak.

Deneme seferlerinin de nisan sonuna kadar devam edebileceğini öngörebiliriz. Yani İzmit Tramvayı, kendi güzergâhında yolcu taşımaya mayıs ayının başında başlayacak. Yeni vade bu. Umalım ki, bu defa hedef şaşmasın. Dileyelim ki, tramvayımız 21 Nisan’da deneme seferlerine başladığında, yol güzergahında ve İzmit için özel olarak üretilen tramvay kabinlerinde ciddi bir sorunla karşılaşılmasın.

Tramvayı çok konuştuk, çok tartıştık. Ama artık işin sonu görünmüş gibi.

İsmet ÇİĞİT

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar