Anadolu, Demiryolu İle Aliağaya Bağlanıyor

Anadolu, Demiryolu İle Aliağaya Bağlanıyor :Nemrut Körfezi limanlarını ve çevresindeki işletmeleri Biçerova İstasyonu’na bağlayan demiryolu projesi 11 Ocak’ta ihaleye çıkıyor. Yeni Asır’dan Emirhan Ergen’in haberine göre bu projeyle birlikte Anadolu yük taşımacılığını Aliağa’ya bağlanacak.


Başbakan Binali Yıldırım’ın 2011 yılında açıkladığı 35 proje içerisinde yer alan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın önemli projelerinden biri olarak gösterilen Nemrut Körfezi Demiryolu bağlantısı Ocak ayının son haftası hizmete açılacak. Bu proje kapsamında Menemen-Aliağa hattında yer alan Biçerova Gar’ına ayrılan demiryolu uzantısı Nemrut Limanı’na kadar sürecek.

KAPASİTE ARTARKEN MALİYET AZALACAK

Projeyle birlikte tren Nemrut Körfezi’nde bulunan iskelelere kadar girecek. Böylece limana gelen mallar doğrudan gemilere, gemilerle limanlara gelen mallar ise doğrudan vagona aktarılarak taşımacılık gerçekleşecek. Demiryolu bağlantısıyla Aliağa sanayisinin yük taşıma kapasitesi artarken taşımacılık maliyet azalacak.

SAKA: ZAMANDAN KAZANACAĞIZ

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka uzunluğu çift hat şeklinde 6.1 kilometre olan demiryolu bağlantısının proje bedeli 8 milyon lira olduğunu belirterek, “Projeyle birlikte maliyeti azaltıp zamandan kazanacağız. Proje sayesinde Denizli’den İç Anadolu’dan gelen mallar doğrudan Aliağa Limanı’na bağlanacak. Anadolu, Aliağa’ya bağlanacak.” dedi.

Kaynak : www.aliagaekspres.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar