Avrupa’nın Noel tatili Bursaray’ı şaltersiz bıraktı, Kestel seferleri durduAvrupa’nın Noel tatili Bursaray’ı şaltersiz bıraktı, Kestel seferleri durdu :Pazar günüydü… Bursaray istasyonlarına asılan yazılarla Arabayatağı-Kestel arasındaki hattın geçici olarak kapatıldığı duyuruldu. Gerekçe olarak da, enerji yetersizliği gösterildi.
O günden beri…
Bursaray kentin Doğu hattında Kestel’e ulaşamıyor.
Pazar günü arızanın yaşandığı saatlerde Arabayatağı İstasyonu’ndan sonraki yolcular için belediye otobüsleri devreye sokuldu.Hemen sonrasında metro Otosansit’e geldi. Sonra bir adım daha atıldı ve Cumalıkızık İstasyonu’na kadar metro ulaşabildi.
Buradan sonrası için de geçici formül bulundu ve aktarma yapılarak metro araçlarından biri Kestel-Cumalıkızık arasında gidip gelmeye başladı.
Bir yandan da…
Arzu eden yolcular için Arabayatağı’ndan sonraki otobüs hattı devam etti.
Soruna gelince…
Bursaray’ın Doğu Hattı olarak da kabul edilen Kestel Hattı’nda, daha doğrusu Arabayatağı-Kestel istasyonları arasında enerji aldığı 3 büyük trafo var.
İşte…
Bunlardan Kestel’deki trafonun akım kesicisi yani şalteri yandı. Hatta elektrik sağlanamadığı için de metro seferleri Arabayatağı’ndan sonra durduruldu.
Bir yandan da…
Bursaray işletmecisi Burulaş yanan şalterin yerine yenisini için harekete geçti. Ne var ki, kullanılan şalterler yurt dışında özel üretimle yapılıyordu ithaldi.
Bunun üzerine…
Hemen, acil olarak üretici firmayla temasa geçildi. Ne var ki, Avrupa’nın her yerinde Noel tatili başladığı için, firmaya ulaşılamadı.
O nedenle…
Pazar günü yanan trafonun şalteri için yeni parça siparişi henüz verilemedi. Yılbaşından sonra Noel tatili bittiğinde sipariş verilecek, parça da üretilecek.
O nedenle…
Daha ne kadar beklemek zorunda kalacağını hesaplayamayan Burulaş bir yandan da özel çözüm geliştirdi ve özel elektrik hattı çekerek Kestel trafosuna gerek kalmadan en yakın trafodan metro hattını beslemek için harekete geçti.
Kestel’de yaşanan trafo yanması sorunu, İzmir Yolu’ndaki şantiye yangınının Bursaray hattını etkilemesi ve İstanbul’daki BUDO deniz otobüsü yangınından sonra Burulaş’ın son 1 ay içinde yaşadığı üçüncü şanssızlık oldu.

Kaynak : www.ahmeteminyilmaz.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.