Nerede benim banliyö trenimNerede benim banliyö trenim :Son yıllarda bu kentin insanları için, bu şehirde çalışan, okuyan insanlar için yapılmış en büyük kötülük Haydarpaşa-Arifiye banliyö trenlerinin kaldırılmış olmasıdır.

Tuzu kuru zengin insanlar; makam arabalarının arka koltuğuna kurulup, makam şoförlerinin yönettiği araçlarla istedikleri yere çok rahat gidip gelenler bilmez banliyö trenlerin kıymetini. Bizim gençliğimiz, orta yaş halimizin büyük bölümü bu banliyö trenlerde geçmişti.

Eski püsküydü vagonlar.. Pisti.. Tuvaletlerine girilmezdi.. Güvenlik yetersiz olduğundan, özellikle gece geç saatlerde banliyö trenlerinin içinde terör estiren, kapkaç yapan serseriler olurdu. Trenler tarifedeki saatlerine uyamaz, genellikle geç gelirlerdi. Ama çok önemli bir ulaşım aracıydı.

Arifiye- Haydarpaşa arasındaki banliyö trenler yıllar önce kaldırıldı. Hızlı Tren geldi. Hızlı Tren’e söyleyecek hiçbir sözüm yok. Büyük nimet. Ama Hızlı Tren’in fonksiyonu başka. Banliyö trenleri çok başkaydı. Şimdi sorsanız, “Pendik-Arifiye arasında yine banliyö tren çalışıyor” diyorlar. Evet, günde 5 kez karşılıklı sefer yapan bir tren var. Ama Pendik-Gebze- İzmit-Sapanca-Arifiye’de duruyor.

Benim anlattığım banliyö tren günde 8-10 sefer yapandı. Tavşancıl’da, Hereke-Yarımca-Derince’de dururdu. Hatta, Derbent’e gelmeden önce bazıları İzmit 42 Evler durağında bile yolcu indirirdi. Hani Otogar ile Sekapark arasında tramvay yapıyoruz ya. Banliyö tren tramvay gibi bir şehiriçi ulaşım aracıydı. Ucuzdu. Bu şehirden İstanbul’daki üniversitelere; İstanbul ve Adapazarı’ndan KOÜ’ye gidip gelen öğrenciler aylık abonman kartı ile bu trenlere binip, kolay ve ucuz şekilde ulaşım sorununu çözerlerdi.

Yapmadılar bir daha o eski banliyö trenleri. Nedendir; anlayamıyorum. 2014’de gelecek dediler. Sonra 2015 sonuna kadar kesin gelir demişlerdi. 2016 bitiyor. Hala banliyö tren yok. Yakın şehirler arasında ray üzerinde ulaşım en ucuz, en güvenli ve en düzenli ulaşımdır. Biz varken yok ettik.

Geçen çarşamba günü rahmetli Mevlüt Günışık’ın kurucusu olduğu Geçit Restaurant’ta cam kenarında oturuyoruz. Birkaç kez YHT (Yüksek Hızlı Tren) geçti. Bir tane de şimdiki yeni nesil banliyö trenden gördüm. Eskiden, aynı mekanda o cam kenarında otururken gün içinde defalarca banliyö tren geçerdi. Artık yok. Kocaeli siyaseti, eğer zerre kadar bu şehrin gerçek sorunlarıyla ilgileniyor olsa, tramvaydan önce bu şehir için banliyö trenlerin ne kadar önemli olduğunu Ankara’ya anlatırdı. Eskiden canımız sıkılınca, banliyö trene biner, Tavşancıl’a, ya da Haydarpaşa’ya gider, gelirdik. İzmit’in, Kocaeli’nin en önemli ulaşım aracını elimizden aldılar. Bir daha banliyö tren ne zaman gelir, çalışır bunu da artık bilemiyoruz.

İsmet ÇİĞİT

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.