Bursaray’a Noel darbesinden ders çıkar mı

Bursaray’a Noel darbesinden ders çıkar mı?..Kendi teknolojimiz yoksa böyle kolları bağlı bekleriz!


Tarih 2 Aralık 2016 Cuma… Olay Televizyonu’nda konuk ettiğimiz Durmazlar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz, metro ve tramvay vagonu üretimlerini anlatırken şunu söyledi:
“Bir arıza oldu diyelim, arayın bakalım yabancı firma ne kadar zamanda gelecek? Teknik eleman ne zaman geleceğini söylemek için 1 hafta süre istiyor. Biz yatağımızdan kalkıp gidiyoruz.”
Gerçi…
Bu sözler daha çok raylı sistem teknolojileri için nokta atış özelliği taşıyor, ama son dönemde Bursa’da başlayıp belli aşamaya da gelen teknoloji üretiminin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.
Kaldı ki…
Meslektaşımız İhsan Aydın da çarşamba günü Olay’daki yazısında sistem yazılımı nedeniyle Bursaray hatlarında yaşanan sıkıntıları anlatıyordu.
Yazıda…
Siemens tarafından kurulan sistem yazılımının, sonradan alınan Bombardier ve Bursa malı olarak üretilen Green City vagonlarını kabul etmediği anlatılıyordu.
Aslında…
Bu sorun Bursa’da ilk kez yaşanmıyor. Ekrem Barışık’ın 1982’de atamayla geldiği Bursa Belediye Başkanlığı görevi sırasında caddelerdeki sinyalizasyon için ihaleye çıktığında neler yaşadığını anımsıyoruz.
O dönem de…
Belediye daha makul teklife yöneldiğinde, sinyalizasyon altyapısını kuran firma kent trafiğinin çok etkileneceği uyarısını yapmıştı. Mesaj alındığı için de altyapıyı kuran firmaya dönülmüştü.
Şimdilerde…
Bursaray’da yaşanan sistem yazılımı uyumsuzluğu bize geçmişi anımsattı.
Kaldı ki…
Önümüzden geçen Bursaray Kestel Hattı sistem yazılımı sorununu ve uyumsuzluğu en bariz şekilde yaşıyor.
Yakın zaman öncesine kadar uyumsuzluk nedeniyle görerek sürüş yapıldığı gibi, Arabayatağı’nda elle makas değiştirildiği için aktarma yapılıyordu.
Aktarma kalktı, ama Arabayatağı-Kestel arasındaki yazılım sorunu sonrası yeni sorunlar ortaya çıkıyor.
Örneğin…
Bu sayfalarda dün aktardığımız yanan trafodaki akım kesici cihaz, üretici firma Noel tatilinde olduğu için bir türlü yenisi getirtilip değiştirilemiyor. Başka parça da uymadığı için bekliyor.
O bakımdan…
Yaşanan raylı sistem yazılımı sorununa ek olarak trafo akım kesicisinin fabrika Noel tatilindeyken yanması da yaşanan şanssızlığa ek olarak ders çıkarılması gerçeğini ortaya koydu:
Teknoloji dışa bağımlı olduğunda, yapılan her işte mutlaka risk var. Örneği de ortada.

Kaynak : www.ahmeteminyilmaz.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar