Çin Doğu Afrikayı demiryoluyla kendine bağlanıyorÇin Doğu Afrikayı demiryoluyla kendine bağlanıyor : Batı’nın yatırım için cazip görmediği Afrika ülkelerini Çin, demiryolu ağlarıyla örmeye devam ediyor, ancak bu yatırımlarla Afrika Çin’e büyük miktarlarda borçlanıyor

Çin, Afrika’da 1970 yılında açtığı Tazara demiryolu hattından sonra şimdi de Doğu Afrika’yı kendisine bağlayacak 4 milyar dolarlık yeni bir demiryolu çalışmasına başladı.

Denize kıyısı olmayan Etiyopya’yı Çin’e bağlayan 4 milyar dolarlık ve 750 kilometrelik yeni hat geçtiğimiz Ekim ayında açıldı.

Kısmen Çinli şirketler tarafından finanse edilen yeni demiryolunun ikinci bölümünün, Sudan ve Kenya’ya yapılacağı öne sürülüyor. 13 milyar dolar maliyetle Kenyalı bir firmanın üstleneceği proje sonunda Kenya’nın Mombasa ve Nairobi şehirleri birbirine demiryolu ile bağlanacak.

Genişleyen demiryolu ağının gelecek planları arasında Güney Sudan, Uganda, Ruanda ve Burundi2nin de demiryolu ağına katılması bulunuyor.

Kenya’nın önde gelen profesyonel hizmet firmaları Denetim ve Güvence, Danışma ve Vergi hizmetleri sağlamaya yönelik firması PricewaterhouseCoopers (PwC)’de Doğu Afrika danışmanı Kuria Muchiru, “Biz muhtemelen yaklaşık 4 bin kamyon yüklük malzemenin Nairobi’den Mombasa’ya kadar ve daha uzaklara demiryoluyla taşınacağını düşünüyoruz.” dedi. Muchiru, yeni demiryolu hattının Kenya ve komşu ülkelerde, insan ulaşımı ve ekonomide ticaretin artmasına vesile olacağını umduklarını ifade etti.

Afrikada denize kıyısı olan ülkelerin ithalat ve ihracatlarının ticaretlerinin yüzde 90’ı deniz yoluyla gerçekleştiriliyor.

Haberin devamını okumak için tıklayın
http://www.dunyabulteni.net/afganistan/384903/cin-dogu-afrikayi-demiryoluyla-kendine-baglaniyor

cin-dogu-afrikayi-demiryoluyla-kendine-baglaniyor

 

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.