Durmazlar AŞ’nin ürettiği tramvay, fiyatı yarıya indirdi

Durmazlar AŞ’nin ürettiği tramvay, fiyatı yarıya indirdi :Durmazlar AŞ’nin ürettiği 52 adet ‘şehir içi raylı toplu taşıma aracı’ Bursa, Samsun ve Kocaeli’nde hizmet veriyor. 2017’de Bursa’ya 30 hafif metro, Kocaeli’ne 12, Samsun’a 4 tramvay teslim edeceklerini söyleyen Hüseyin Durmaz’ın yerli üretimi sayesinde küresel markalar fiyatları yarıya indirdi.


TÜRKİYE’de, demiryolları ile yük ve yolcu taşımacılığı, hızlı tren ve belediyelerinmetro/tramvay araç ihtiyaçlarını karşılayacak raylı sistemler için 2023 yılına kadar yaklaşık 50 milyar dolarlık yatırım planlanıyor. Bu konuda dışa bağımlılığı azaltmak isteyen sanayi şirketlerinden Durmazlar AŞ’nin 2009’da başladığı yerli tramvay setleri üretimi her geçen gün hız kazanıyor. Şu ana kadar Bursa, Samsun ve Kocaeli için üretim yapan ‘Durmaray’ sayesinde, 3.2 milyon Euro’ya ithal edilen tramvay setlerinin fiyatı 1.2 milyon Euro’ya indi. Durmazlar AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz, “Cirosu milyar Euro’ları geçen küresel devlerle rekabet ediyoruz. Belediye başkanlarımıza sesleniyorum. Bizim tramvay setlerini görmeden karar vermeyin” diyor ve şöyle anlatıyor öyküsünü:

KIRCAALİ’DEN BURSA’YA

“Biz, üç kardeşiz. Şirketimizi Fatma ve Sinan kardeşlerimle birlikte yönetiyoruz. Dedemler, babam 15 yaşındayken 1950’de Kırcaali, Hotaşlı Kasabası, Eğridere Köyü’nden Türkiye’ye göç etmişler. Zulümden kaçmışlar, her şeylerini bırakıp gelmişler. Babam merhum Ali Durmaz, Bursa’da bir tornacıya çırak girmiş, usta olmuş. Kayınpederi Emrullah dedemiz sobacılık yapıyormuş. Soba üretiminde sacı kesmek için kullanılan makas çok güç istermiş. Dedem, damadına ‘Oğlum pazarda gördüm Çekoslavak marka bir makas var elle değil kol gücüyle çalışıyor. Onu yapabilirsen çok iyi olur’ demiş. Babam üretimini başardığı bu ilk makineyi Edirne’den Kars’a satmış. Sonra motorlusunu da üretmeye başlamış.

Yıllar içinde makine işi gelişti ve takım tezgahları sektöründe çok büyüdük. Türkiye bu alanda İtalya’yı bitirdi. Almanlarla rekabet ediyoruz. Otomotivden, beyaz eşyaya, hatta uçak sanayiine kadar her alanda bu makineler kullanılıyor. Çünkü bu makinelerle sac ve demir kesip işliyorsunuz. Durmazlar olarak 2008’de ihracatımız 135 milyon, ciromuzda 200 milyon dolardı. Halen yılda ortalama 100 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz. 2016 sonu itibariyle sanayi tarafımızda 1.500 çalışanımız var. Yılda ortalama 2.500 makine üretiyoruz ve 2 bine yakınını ihraç ediyoruz. Kuruluşumuzdan bugüne 60 yıl oldu ama ihracata da 1977’de başladık.

Haberin devamını okumak için tıklayın

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

 sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar