Geleceğin Ulaşımı Bozankaya’da

Geleceğin Ulaşımı Bozankaya’da :1989 yılında Almanya’da kurulan, 2003 yılında Türkiye’de faaliyete geçen Bozankaya Otomotiv, güçlü Ar-Ge altyapısıyla birçok firma arasından sıyrılıyor. 2015 yılında Avrupa’da Yılın Şirketi Ödülü alan, kurulduğu günden itibaren Ar-Ge projeleri yürüten firmanın, Bombardier, Stadler, Neoplan, Siemens, MAN, Heiter Blick, Evobus gibi dünya devleri ile ve Türkiye’de ise birçok belediyeler ile iş birliktelikleri bulunmaktadır. Bozankaya, şehir içi ulaşıma özel geliştirerek ürettiği yerli tasarım ve üretim tramvay, yerli tasarım ve üretim trambüs ve elektrikli otobüsler ile geleceğin toplu ulaşımına yön vermektedir. Elektrikli otobüs modeli E-Karat, tek şarjda kullanım, yol koşulları ve araç uzunluğuna (dolayısıyla kullanılan batarya adedine) bağlı olarak ortalama 250-400 kilometre gidebiliyor. Elektrikli otobüslerde kullanılan bataryaların ve elektrik sistemine ait yönetim sisteminin ilgili fikri mülkiyet (patent) hakkı Bozankaya’ya ait. Bozankaya’nın yakaladığı başarıda, üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde akademisyenlerle ortak proje yürütmesinin de büyük payı bulunuyor. Son bir yıl içinde 8 büyük proje yapan firmanın milyon dolarlık projeleri birer birer hayata geçiyor ve böylece milli sanayi gelişiyor.


Türkiye’nin ilk ve yerli elektrikli otobüs projeleri olan Konya Büyükşehir Belediyesi’nde 4 adet ve Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nde de 4 adet 10.7 metre elektrikli otobüs (E-Karat) hizmet vermekte olup, Bozankaya, İzmir Büyükşehir Belediyesi için de 20 adet 12 metre elektrikli otobüsün teslimatını 2017 yılında yapacaktır. Türkiye’de bugüne kadar yapılmış bütün elektrikli otobüs ihalelerinin yüklenicisi Bozankaya olmuştur. Bozankaya ayrıca elektrikli otobüs üretiminin yüzde 70’ini de ihraç etmektedir. Firmanın düşük taban 19 metre trambüs projesi TÜBİTAK tarafından desteklenerek Haziran ayında tamamlandı. 2015’ten bu yana Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde, Bozankaya tarafından üretilen 12 adet 25 metre trambüs faaliyetini sürdürmekte olup, 2016 yılında imzalanan ek sözleşme ile 10 adet bataryalı trambüs 25 metre trambüs sözleşmesi imzalanmış olup teslimatlar 2017 yılında başlayacaktır. Kayseri Büyükşehir Belediyesi için 30 adet düşük taban tramvay üretimi devam etmektedir. Bangkok 4’lü dizi 22 metro aracı projesi için Alman kökenli büyük bir firma ile konsorsiyum oluşturularak yüklenicisi olunmuştur ve teslimatlara en kısa sürede başlanacaktır. Konsorsiyum sözleşmesi içinde Bozankaya’ya teknoloji transferi de dahildir. Ayrıca Türkiye’de yapılacak yüksek hızlı tren ihalesine Kanada kökenli büyük raylı sistem firması ile Türkiye’de ortak kurulacak firmayla teklif vermek ve 100 Milyon dolarlık teknoloji transferi konusu için niyet anlaşması imzalanmıştır. Almanya’da InnoTrans 2016 başta olmak üzere İstanbul’da gerçekleşen Eurasia 2016 ve Transist 2016 fuarlarına katılınarak Bozankaya yerli üretim elektrikli araçları sergilemiştir.

Üretimleri devam eden araçların 2017’de teslim edilmeleri, bu projelerin 2017’de yerlilik oranlarını daha artırarak güçlü Ar-Ge çalışmaları ile farklı tasarımlar ile araçları geliştirerek ilerlenmesi hedefleniyor. Buna ek olarak devam eden bir çok çalışmada 2017 için planlanan metro, tramvay, elektrikli otobüs ve trambüs projeleri hayata geçecektir.

Kaynak : www.sanayigazetesi.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar