Kaçakçılıkta tren hattıKaçakçılıkta tren hattı :Edirne Emniyet Müdürlüğü tarafından demiryolu ile gerçekleştirilen sigara ve içki kaçakçılığına yönelik geçen Temmuz ayından bu yana sürdürülen operasyon sonucu gözaltına alınan 29 kişiden TCDD Kapıkule Gar Müdürlüğü’nde görevli 6, Sirkeci Gar Müdürlüğü’nde görevli 1 memur tutuklanarak cezaevine konuldu.

Edirne Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Müdürlüğümüz KOM Şube Müdürlüğünce Gümrük Kaçakçılığı suçuna yönelik yapılan çalışmalarda, TCDD Kapıkule Gar Müdürlüğünde bazı güvenlik memurlarının gümrük kaçağı içki ve sigaranın kaçak olarak geçişine göz yumdukları ve bu işlem karşılığında menfaat sağladıkları, tren yolu ile yurdumuza giriş – çıkış yapan şahısların beraberinde getirdikleri gümrük kaçağı malların geçmesine yardımcı oldukları, kendilerine de gümrük kaçağı içki ve sigara depoladıkları ve iç piyasaya sattıkları yönünde bilgiler öğrenilmesi üzerine soruşturma başlatılmış, şüpheliler ile ilgili 3 ay süresince devam eden teknik ve fiziki takip çalışmaları neticesi aralarında devlet memurlarının da olduğu toplam (29) şüpheli tespit edilmiş ve Cumhuriyet Savcısı’nın talimatları doğrultusunda 20 Temmuz 2016 gününden itibaren İstanbul, Kırklareli, ilimiz ve ilçelerinde yapılan operasyonlarda toplam 29 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmış, soruşturmanın başlangıcından itibaren yapılan operasyonlarda toplam 751 şişe gümrük kaçağı içki, 35 kg el yapımı şarap, 56 adet elektronik sigara ve aparatları, 53 adet 7.65 mm çapında tabanca fişeği, 9 adet 9mm çapında tabanca fişeği, 1 adet kurusıkı tabanca, 200 adet kurusıkı tabanca fişeği, 32 adet Bulgaristan ülkesine ait içki bandrolü, suçtan elde edildiği değerlendirilen 140 Euro para ele geçilerek el konulmuştur.

Gözaltına alınan şüphelilerden 19’unun Müdürlüğümüzde işlemleri tamamlandıktan sonra serbest bırakılmış, TCDD Kapıkule Gar Müdürlüğünde görevli memurlar İ. A., M. Ş., A. Y., M. F., H. Ç., S. Ö., ile TCDD Sirkeci Gar Müdürlüğü’nde memur olan T. T. ve bu şahıslarla birlikte hareket eden A. K., H. A., F. S. isimli toplam 10 şüpheli 27 Aralık 2016 günü Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edilmiş, Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki işlemlerinin ardından mahkeme sevk edilen İ. A., M. Ş., A. Y., M. F., S. Ö., T. T. isimli memurlar tutuklanmış, H. Ç., A. K., H. A., F. S. isimli şüpheliler ise haklarında adli kontrol kararı verilerek serbest bırakılmıştır.

Müdürlüğümüzce Gümrük Kaçakçılığı suçuna yönelik operasyonel çalışmalarımız kararlılıkla devam edecektir.

Kaynak : www.hudutgazetesi.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.