Rusyanın demir kuşu Sapsan, uçaklarla yarışacakRusyanın demir kuşu Sapsan, uçaklarla yarışacak :Rusya’da Petersburg ile Moskova arasında 2009 yılında işletmeye açılan hızlı tren Sapsan, daha da hızlandırılıyor. Rusya’nın en büyük iki kenti arasında işletilen ve bu kentler arasını 4 saatten daha az zamanda alan Demirkuş lakaplı hızlı tren, uçaklarla yarışacak.

Hızının 350 kilometreyi aşması beklenen, Sapsan, Moskova’da yaşayıp, Petersburg’da çalışabilinecek kadar zaman kazandırabilecek.

Ruslar, bu süratli Demirkuş’u sadece iki büyük kentle sınırlı tutmayıp, Tataristan’ın başkenti Kazan’a kadar uzatma kararı da aldılar. Gerek Moskova’daki ve gerekse de Petersburg’daki istasyonlarının, kentlerin tam merkezinde olması, yolculara uçak yerine bu hızlı treni tercih ettiriyor. Yolcular, uçakta havaalanına gitmek, orada saatlerce beklemek ve kuyruklarda çile doldurmak yerine, kent merkezinde trene binip, diğer kentin merkezinde inmenin rahatlığını yaşıyorlar.

Rus demiryolu idaresi JDR, halkın bu trenlerle seyahat etmeye çok alıştığını, ilk başta yüz binlerle ifade edilen yolcu sayısının, geride bıraktığımız yıl içinde 5 milyona ulaştığını ve bu sayının daha da artmasının beklendiğini vurguluyorlar.

Sapsan, halen Petersburg ile Moskova arasında, günde karşılıklı olarak 10 sefer yapıyor. Seferlerin sayısının da artırılmasının planlandığı Sapsan ağının yaygınlaşması halinde, dünyanın en gelişmiş demiryolu ağlarından birine sahip olan Rusya’da, ülke içi trenle ulaşım çok daha kolay hale gelecek. Halen, Moskova’dan kalkan normal hızda bir elektrikli tren, Pasifik kıyılarında bulunan Vladivostok kentine bir haftada varabiliyor.

Sapsan trenleri Alman Siemens firması tarafından üretiliyor. Söz konusu trenlerin üretim anlaşması 2006 yılında, yaklaşık 300 milyon avroluk bir anlaşma ile 8 tren dizisi için yapılmış, ardından da 2011 yılında ek olarak 15 dizi için 600 milyon avroluk bir anlaşma da imzalanmıştı.

Sapsanlar, 2 Mayıs 2009 tarihinde Rusya’da 281 kilometre sürate erişerek hız rekoru kırmıştı. Her biri 10 vagondan oluşan ve 250 metre uzunluğundaki bir Sapsan bir seferde 600 yolcu taşıyor..

Rusların hedefi, Çin’in geliştirmeye çalıştığı ve saatte 600 kilometre yapacak olan, trenlerin hızını yakalamak…

Kaynak : www.dunya.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!1 Yorum

  1. Rusya’ nın, bizim antalya-konya-kayseri ve Samsun-ankara YHT ile aynı anda hizmete alınacak şelikde hemen şimdi Moskova ile Soçi arasında çok hızlı treni (sapsan) ı işletmeye alması lazım soç ile Samsun arasında konacak hızlı yolcu germisi ile entegre edildi mi Rusyadan Antalya ya havayolu dışında da yol açılmış olur. Bu turizmin en az 2 ye 3 e katlanması demektir.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.