Ulaşım zammı Bursalıların sırtına yeni bir yük daha bindirdiUlaşım zammı Bursalıların sırtına yeni bir yük daha bindirdi :BOİ otobüsleri ve Bursaray ücretleri son düzenlemeyle zamlanırken Bursalılar’ın sırtına yeni bir yük daha bindirildi.

Her gün toplu ulaşım araçlarıyla yolculuk yapanlar için bu ciddi bir maliyet demektir. Bursaray’ın durumu mâlum; sık sık arıza, sarkan sefer saatleri, balık istifi vagonlar. BOİ işletmesi otobüsleri de böyle.

Bir uçtan bir uca hafta içi her gün Bursaray kullanan bir yolcu günde 5.20 TL’den hesaplarsak ayda 100 TL’den fazla yol parası ödemek durumunda kalacak. Bu asgari ücretin % 8’idir.

Beş durağa kadar Bursaray’la yolculuk yapan vatandaşa sadece 35 kuruş iade ediliyor. Bu çok gülünç, komik bir rakam.

Organize Sanayi’den binip, Esentepe, Karaman istasyonlarında inen yolcunun 3-4 km için ödeyeceği rakam 2.25 TL. Bunda ciddi bir çarpıklık ve adaletsizlik var. yani Büyükşehir Bld. maliyet artışlarını sistematik olarak vatandaşın sırtına yüklüyor. Nilüfer ilçesinden kalkıp Heykel’e gitmek artık bir lüks oldu. Çoğu kişi için özel aracını kullanmak toplu ulaşımdan daha kârlı olmaya başladı. Zamlardan sonra bu daha da artacak.

Bursa’da yaşam artık zor. Aldığımız maaşı BuKart’a yükleyeceğiz böyle giderse. Türkiye’de son bir yılda onlarca terör olayı ve bir darbe girişimi yaşandı. İstasyonlarda bekleme alanlarında güvenlik görevlisine rastlayamıyoruz. Sadece turnikelerde güvenlik var onlar da sadece kart basıp basmadığınızı kontrol ediyor. Belediye güvensiz, konforsuz ve pahalı bir toplu ulaşım politikası güdüyor. Olan vatandaşa oluyor

Erdal ABİ

Kaynak : www.bursahakimiyet.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.