Ankara Metrosunun Yetersizliği MeclisteAnkara Metrosunun Yetersizliği Mecliste :Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak yanıtlanması için soru önergesi verdi.

Nazlıaka’nın kaynağı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayınlanan, “Kent İçi Raylı Toplu Taşıma Sistemleri İncelemesi ve Dünya Örnekleri ile Karşılaştırılması” adlı yayında değişik kentlerin toplu taşım verileri değerlendirilmesi.

Ben de 9 Ocak 2017 tarihinde Gazetemizde Ankaralı olarak mukayeseli bir yazı yazdım.

“Topbaş Metro yapıyor Gökçek ise seyrediyor” başlıklı yazımda Ankara’daki metronun sadece 64,4 kilometre İstanbul metrosunun ise 150 Kilometreye dayandığını ve 149,5 Kilometre ile Ankara’yı dörde katladığını vurguladım.

22 yıldır Ankara’yı tek başına yöneten Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i Başkent Metro fakiri bırakması nedeniyle eleştirdim.

Nazlıaka soru önergesinde çok çarpıcı bir gelişmeye de vurgu yapıyor.

Buna göre Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Şubat 2013 tarihinde Gazi Üniversitesine 7 milyon TL bedelle verdiği “Ankara Ana Ulaşım Ana Planının belirlenmesi ihalesinin” aradan geçen üç yıla rağmen akıbeti hala belli olmamış.

Üstüne üstlük Gazi Üniversitesi “Ulaşım Ana Planı” projesinin yönetim ekibinden bazı kişilerin FETÖ kapsamda gözaltına alındığını da vurguluyor Aylin Hanım.

Şimdi hem gazetemizin bu konuda siyasetçilere verdiği mesajın yerine ulaştığına memnun olduğumu söyleyeyim, hem de Metronun Ankara trafiğindeki kilitlenmeleri ortadan kaldıracak en önemli yatırım olduğunu vurgulayayım.

Ankara Büyükşehir Belediyesi trafiği ve kent içi ulaşımı yeni bulvar ve yollar açarak çözmeye çalışıyor.
Ancak araç sayıları da görülüyor ki yapılan yollardan daha hızla artıyor.

Araçlarında, otobüs duraklarında saatlerce bekleyen Ankaralıların Metro konusunda umudu artık Gökçek değil, Ulaştırma Bakanlığındadır.

Bakanlığın yaptığı araştırma ortada iken bizim talebimizin de en az İstanbul Metrosu kadar hızla Ankara Metrosuna yeni hat yatırımları yapılmasıdır.

Ben Aylin Nazlıaka gibi siyasi sorular da teknik sorular da sormayacağım.

Ben Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın Başkentimize de önemli yatırımlar yapması ve Metro konusunda gerekli talimatları vermesini acilen bekliyorum.

Kaynak : sonsoz.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.