Antalya Limanının ihtiyacı demiryolu ağıAntalya Limanının ihtiyacı demiryolu ağı :Antalya Limanı’nın tek isteği 100 yıllık hayal olan demiryolu projesinin hayata geçirilmesi. Proje hayata geçirilirse 5 OSB limana bağlanacak ve ihracat artacak

Antalya, yüz yıllık demiryolu projesinin bir an önce gerçekleşmesini bekliyor. Antalya’nın ihracatta dünya ile entegre olmasının tek yolunun demir yolu ağı olduğu belirtildi. Antalya Limanı işletmecisi Port Akdeniz’in Genel Müdürü Özgür Sert, ihracatçı ve sanayicinin demiyolu projesinin peşinden koşması gerektiğini söyledi. Sert, 2016’nın hem ülke hem de Antalya ve şirket açısından zor bir dönem olduğunu, buna rağmen geçen yıl yüzde 3 büyüme gösterdiklerini ifade ederek, “2017’de de çift haneli büyüme bekliyoruz” dedi.

60 MİLYON DOLAR YATIRIM
Geçen yıl Antalya Limanında 2,6 milyon ton yük elleçlemesi yapıldığını, kruvaziyer yolcu sayısının da bekleneni veremediğini anlatan Özgür Sert, “Türkiye’nin en büyük kruvaziyer limanı olan Alsancak Limanı’na hiç gemi gelmedi. 2017 ve 2018’de kruvaziyer yolcu sayısı toparlanacak. Antalya limanına ortalama bin yolcu kapasiteli 15 kruvaziyer seferi yapılacak. 2018 daha iyi olacak” diye konuştu. Antalya Limanı işletme süresi bitimine 12 yıl kaldığını anlatan Sert, son 6 yılda limana 60 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdiklerini kaydetti. Sert, 2017 yılında da ekipman alımı, rıhtım yenilenmesi ve teknolojik alt yapı için 10 milyon dolarlık yatırım hedeflediklerini vurguladı.

100 YILLIK HAYAL
Antalya’nın 100 yıllık demiryolu hayali olduğunu belirten Özgür Sert, Türkiye’nin hedeflediği dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmesi için üretmesi ve satması gerektiğine dikkat çekti. Sert, Ulaştırma Bakanlığı adına Antalya demiryolu projesi için fizibilite yapan özel şirket yöneticilerine brifing verdiklerini açıkladı. Antalya Limanı’nın demiryoluna bağlanmasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Sert, “Antalya Limanı’ndan çok büyük miktarlarda mermer, çimento, krom gibi maden ihracatı yapılıyor. Denizyolu demiryolu ile taçlandırılmalı. Antalya demiryoluna 90 kilometre uzakta. Antalya’nın birinci öncelikli hedefi demiryolu yük hattının limana getirilmesi olmalı. İhracatçının, sanayicinin maliyetlerinin düşürülmesi için demir yolu öncelikle yapılmalı. Orta ve uzun vadede demir yolu projesine odaklanılmalı. Antalya ve bölge sanayicisi de demiryolu projesinin peşinden koşmalı, takip etmeli” dedi.

Haberin devamını okumak için tıklayın

Kaynak : www.sabah.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleri1 Yorum

  1. görüşe katııyorum. Öncelikle yük ağırlıklı olarak burdur’dan limana ulaşacak demiryolu hemen yapılmalı. Diğer taraftan yolcu için ise Antalya Kayseri(hatta sivas) YHT projesiyle İstanbul başta olmak üzere tüm ülkedenm de hızlı yolcu taşımacılığı planlanmalıdır. Çünkü antalya Kayseri projesi antalya-sivas olarak revize edilirse, tüm Türkiye’ den antalya’ ya turizm taşımacılığı havayolundan demiryoluna kayacaktır.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.