Apaydın’a, İpekyolu Medeniyetleri Üstün Hizmet Nişanı Ödülü VerildiApaydın’a, İpekyolu Medeniyetleri Üstün Hizmet Nişanı Ödülü Verildi : TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’a, ‘İpekyolu Medeniyetleri Üstün Hizmet Nişanı’ ödülü verildi.

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği’nin Ankara Yüksek Hızlı Tren Gar The Ankara Otel’de organize ettiği programda, “2016 Haydar Aliyev Yılı Mimar Sinan Uluslararası Olimpiyatları” final projelerinin tanıtımı gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği’nin temel amacının Türk dünyası ve akraba toplulukların gelişimine ve kalkınmasına projeler üretmek ve deneyimleri birlikte paylaşmak olduğunu söyledi. Birliğin kurulduğu günden bugüne çeşitli ulusal ve uluslararası düzeyde sempozyumlar, kurultaylar ve Mimar Sinan Proje Olimpiyatları gibi çeşitli etkinlikler yaptığını ifade eden Ceylan, 7. Şehircilik Kurultayı’nın da Bakü’de gerçekleştirileceğini bildirdi.

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Başkanı, Orman ve Su İşleri Müsteşarı Akif Özkaldı, Birliğin ana hedefinin mühendislik, mimarlık ve şehircilik alanında Türk dünyası kurultayları organizasyonlarıyla Türk dünyasında ve akraba topluluklarında müşterek şehircilik kültürünün hayata geçirilmek olduğunu söyledi.

“Demiryollarımız altın çağını yaşıyor”

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ise yaptığı konuşmada, aynı dili konuşan ve aynı kültürel değerlere sahip olan Türk Dünyası ülkelerinin arasındaki ilişkilerde son yıllarda önemli gelişmeler yaşandığını söyledi.

Türk Dünyası ülkeleri ile köprü görevi üstlenecek demiryollarına son 14 yılda büyük önem verildiğini ifade eden Apaydın, “Demiryolu sektörü, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayeleri, Sayın Başbakanımız, Sayın Bakanımız ve hükümetlerimizin desteği ile altın çağını yaşamaktadır. 2003 yılından itibaren devlet sektörü olarak kabul edilen demiryollarına bugüne kadar 57 milyar TL gibi önemli miktarda yatırım yapıldı. Bu yatırımlarla dünyanın gıpta ile izlediği Yüksek Hızlı Tren projelerini hayata geçirdik” dedi.

Apaydın, kültürel mirasımız olan istasyonların aslına uygun olarak restore edildiğini, 100-150 yıllık el değmemiş yolları da yenileyerek elektrikli ve sinyalli hale getirdiklerini, inşa halindeki Yüksek Hızlı, Hızlı ve Konvansiyonel demiryolu hatlarının toplam uzunluğunun 3.713 km.ye ulaştığını bildirdi.

Türkiye’yi bölgenin lojistik üssü haline getirecek 20 noktada lojistik merkezi yapmayı planladıklarını, bunlardan 7 tanesinin işletmeye açıldığını ifade eden Apaydın, Türkiye’de ileri demiryolu endüstrisinin gelişmesine yönelik çalışmaları hızlı bir şekilde sürdürdüklerini, milli trenleri en kısa sürede raylara indirmek istediklerini kaydetti.

“Demiryolu projelerimiz, Türk Dünyası ile bağlarımızı güçlendirecek”

Apaydın, Orta Asya Türk Dünyasıyla olan tarihi ve kültürel bağların yeniden güçlendirmek adına Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi yürütüldüğüne değinerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Modern Demir İpek Demiryolu olarak adlandırılan Azerbaycan’ın başkenti Bakü şehrinden Gürcistan’ın Tiflis ve Ahılkelek şehirlerinden geçerek Kars’a kadar ulaşacak demiryolu hattının bu yıl içerisinde hizmete açılması planlanmaktadır. Söz konusu proje ile Gürcistan, Azerbaycan ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri arasındaki kesintisiz demiryolu sağlanmış olacaktır. Tarihi İpek Yolu yeniden canlanacak, Londra’dan Çin’e kadar yapılacak kesintisiz demiryolu ulaşımı ile ülkeler arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel işbirliği çok daha ileri düzeye erişecektir. Kısa vadede yıllık 6,5 milyon ton, uzun vadede ise 17 milyon ton yük taşımayı hedeflediğimiz Kars-Tiflis-Bakü Demiryolunun yapım çalışmalarında sona gelinmiş olup yıl içerisinde işletmeye alınması planlanmaktadır.”

Londra’dan Pekin’e kesintisiz demiryolu ulaşımını sağlayacak ve boğazın altından geçen demiryolu ile Asya ile Avrupa’yı birleştiren Marmaray’ın, 29 Ekim 2013 tarihinde işletmeye açıldığını ifade eden Apaydın, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde demiryolu ulaşımının da sağlanması için proje çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini bildirdi.

Apaydın, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi’nin Londra ile Pekin arasındaki kesintisiz demiryolu ulaşımında köprü görevi üstleneceğini belirterek, “Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demiryolu, Marmaray ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü Demiryolu bağlantılarıyla ülkemiz ile Kafkaslar ve Orta Asya Türk Dünyasındaki kardeşlerimiz arasındaki tarihi ve kültürel bağlarımız gelişecektir. Türk Dünyası ülkelerindeki kardeşlerimizle olan bağlarımızı güçlendirmek ve ülkelerimizin kalkınmasına yönelik çalışmalarımızı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı azim ve kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

Apaydın’a Üstün Hizmet Nişanı ödülü verildi

Konuşmaların ve final projelerinin açıklanmasının ardından TCDD Genel Müdürü Apaydın’a, “İpekyolu Medeniyetleri Üstün Hizmet Nişanı ödülü” verildi.

Ödülün ardından teşekkür konuşması yapan Apaydın, “Ülkemiz ve demiryolları adına büyük kıymeti olan bu ödülü şahsıma layık gören Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliğimizin Sayın Başkanı ve yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. Biz 30 bin kişilik devlet demiryolları ailesi olarak, ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşılması için gece gündüz demeden gayret ve özveri ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.