Belediyeler iş verirseBelediyeler iş verirse :Durmazlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz, tramvay, metro ve hızlı tren üretimi alanında daha yolun başında olduklarını, belediyeler isterse her türlü aracı üretecek kapasiteye sahip olduklarını vurguladı. Durmaz, yerli üretimin avantajlarına dikkat çekti.

MÜSİAD Bursa Şubesinin geleneksel aylık Müstakil Düşünceler toplantısının konuğu Hüseyin Durmaz oldu. Moral, moral, moral.. diye sıkıntılara rağmen üretime, ihracata, inovasyona inatla devam ettiklerini ifade eden Durmaz, Durmazların faaliyetleri hakkında bilgi verdi, merak edilen konulara açıklık getirdi.

Durmazın verdiği bilgiye göre dünya ticaretinde makine sektörünün toplam büyüklüğü 5 trilyon dolar. Buna karşılık Türkiyenin çamaşır makineleri dahil bütün makine ihracatı 15 milyar dolar civarında. Dolayısıyla da makine sektörü açısından Daha alınacak o kadar yol var ki…

Tramvay üretiminin hikayesini anlatan Durmaz, demiryolu araçları üretiminde en kritik aşamanın belediyelerin tercihi olmasına değindi. Tramvay projesinin Bursa Büyükşehir Belediyesinin talebiyle başladığını kaydeden Durmaz, Bu, ulaşım araçları alanı çok değişik. Tramvayı, metro trenini, vagonunu üretip galeriye koyayım, satayım deme şansınız yok. Bunları vatandaş satın almıyor. Devlet alıyor, belediyeler alıyor. Üretimi belediyelerden gelen taleplere göre yapıyoruz. En son Samsun için ürettik. Belediye yönetiminin yerli malı istemesi lazım, önce. Dışarıdan 2,2 milyon Euroya alınan vagonları biz 1,6 milyon Euroya veriyoruz. Hükümet şimdi yerli için yüzde 15 avantaj sağladı, o bizi Çine karşı koruyor. Trafik bütün şehirleri mahvetmiş. Heykelde birkaç dakika durun, egzoz gazından mahvoluyorsunuz. Bir yere gidilmiyor. Herkes o kadar sabırsız, bencil, tahammülsüz olmuş ki… Bizde herşey var. Belediyeler iş versin metro da, travay da, hızlı tren de yapalım abi… diye konuştu.

Türkler uyumuyor diyen, punch, apkant gibi sac işleme makinelerinde batılı rakiplerini pazardan kovduklarını anlatan ve ürettikleri lazer makinesi gibi ürünlere değinen Durmaz, şunları söyledi: Durmazlar Makine olarak uzaya gönderilen mekiklerin etrafında yuvarlak halkalar bulunur. O yuvarlaklar hidrojen depolarıdır. O hidrojen depolarını yapabilecek makineleri yapabiliyorsak, bu ülkede biz uçağı yapıp bir an önce daha büyütmemiz lazım. Biliyorsunuz bir arkadaşımızın uçak üreten bir firması var, Avrupada da olsa. Yarın o uçak fabrikası buraya gelecek, 2 kişilik uçak 4 kişilik uçak olacak, 8 kişilik olacak… O arada da diğer sektörler de durmayacak ve Marsta demir arıyor gelişmiş ülkeler… Valla bizim de gitmemiz lazım.

MUSİAD Şube Başkanı Mustafa Gürsoy da, salondaki U.Ü. Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcaya dönerek, artık ileri teknoloji ve katma değeri yüksek üretime yönelmek gerektiğini ifade etti ve okullarda ezberci eğitim yerine matematik, fen ve araştırma yapan,mukayese yapabilen öğrenci yetiştirmek gerektiğini vurguladı.

Kaynak : www.ekohaber.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.