Belgrad Ormanında ağaçlar demiryolu inşaatı için işaretlendi iddiasıBelgrad Ormanında ağaçlar demiryolu inşaatı için işaretlendi iddiası :Belgrad Ormanı’ndan geçecek Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı için 1 Şubat’ta yapılacak ihale öncesinde ormandaki bazı ağaçların işaretlendiği ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden proje kapsamında ağaçlarda böyle bir işaretleme yapmadıklarını, işaretler konusunda bilgilerinin olmadığını söyleyerek, “Proje kapsamında ağaç kesimi yapılmayacak ancak raylı sistem güzergâhındaki ağaçlarda uygun bir yere taşıma işlemi yapılabilir fakat işaretlemeler tarafımızdan yapılmadı” diye açıkladı.

Habertürk’ten Nagihan Alan’ın haberine göre Belgrad Ormanı’ndaki bazı ağaçlar işaretlenerek numaralandırıldı.

Yapılan işlemden habersiz olduklarını belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden bir yetkili şunları kaydetti: “Proje kapsamında ağaç kesimi yapılmayacak ancak raylı sistem güzergâhındaki ağaçlarda uygun bir yere taşıma işlemi yapılabilir fakat işaretlemeler tarafımızdan yapılmadı.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Pendik Belediyesi Meclis Üyesi S. Tarık Balyalı ile CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, “Ormanlık alandaki hattı sınırlar gibi çevreleyen tel örgüler neden var?” diye sorarak proje hakkında belediyeden detaylı bilgi istedi.

Projeyle inşaat sermayesinin rant sağlayacağını savunan inisiyatif, “Haliç’ten başlayarak Cendere deresi boyunca ilerleyerek Kemerburgaz’a kadar uzanan, buradan da ormana hançer gibi saplanan Dekovil tren hattıyla adeta beton bir vadi haline getirilmekte olan Cendere’nin, Kemerburgaz’a kadar rant cenneti haline getirilmesi amaçlanmaktadır. Amaç Kuzey Ormanları’nın tertemiz nefesini şehre ulaştıran en büyük soluk borusunun inşaat sermayesi tarafından kesilmesidir” ifadelerini kullandı.

Toplu taşıma ve turistik gezi için yapılacağı iddia edilen, 102 yıllık Haliç-Karadeniz Sahra Hattı’nı Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı ile yeniden hayata geçirmeye hazırlanan İBB’nin projesi 25 km’lik hat üzerine kurulacak. Santral İstanbul’dan başlayıp Kağıthane Deresi ve Cendere yolunu izleyerek Göktürk üzerinden Ayvad Bendi mesire alanında son bulacak. İhalenin ardından hattın yapımı 22 ayda tamamlanacak.

‘Orman için idam fermanı’

Kuzey Ormanları Savunması, dekovil hattı planına tepki göstererek kampanya başlattı.

Fotoğraflar: Habertürk

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.