Bursaray Kestel hattında mutluluk 2.5 saat sürdüBursaray Kestel hattında mutluluk 2.5 saat sürdü…Yanan trafo için çekilen hat köprüde sarkınca vagon kopardı.

Sorunlar… 25 Aralık Pazar günü Bursaray hattına elektrik veren Kestel’deki trafonun yanmasıyla başladı. Trafoyu değiştirmek kolaydı, ama özel olarak üretilen akım kesici de yanmıştı ve yeniden üretilmesi gerekiyordu.

Ne var ki…
Avrupa’daki tüm firmalar gibi, üretici firma da 17 Aralık’ta depo sayımı ile birlikte Noel tatiline girdiği için sipariş bile verilemiyordu.

Bu sayfaların okurlarının 29 Aralık Perşenbe günü okudukları gibi, firmanın 5 Ocak’ta işbaşı yapmasını beklemek gerekiyordu. Parçanın üretimi de 8 hafta sürüyordu.

Oysa…
Kestel’e ulaşamayan, Cumalıkızık-Kestel arasında tek araçla aktarmalı yolcu taşımak zorunda kalan, bir yandan da Arabayatağı’ndan sonrası için belediye otobüslerini devreye sokan Burulaş’ın bu kadar beklemeye tahammülü yoktu.
Arabayatağı-Kestel hattında Bursaray’ın 3 trafosu var. Biri Arabayatağı’nda, biri Otosansit yanındaki Kamyon Garajı’nda, biri de Kestel’de.

Kestel’de yanan trafoya, en yakındaki Kamyon Garajı’ndan özel hat çekilmesi yoluna gidildi.

Önce trafonun çıkışları uygun hale getirildi, sonra da ekipler hattı çekmeye başladılar. Pazar akşamı da çalışmayı tamamladılar.

Bu nedenle…
Bursaray da pazartesi sabahı yeniden Kestel’e kadar çalışmaya başladı. Herkes mutluydu. Avrupa’nın Noel tatili bitmeden, özel kablo çekilerek Kestel’e kadar metro ulaşımı yeniden sağlanabilmişti.

Ne var ki…
Bu mutluluk 2.5 saat sürdü.

Çünkü…
Kiminin işe, kiminin de okula yetişme kaygısı yaşadığı saatlerde Bursaray vagonu Otosansit’i biraz geçince Balıklı Dere Köprüsü üzerinde yeni çekilen elektrik hattını kopardı.

Sistem kopunca, Kestel hattıyla birlikte Bursaray’ın tüm hatlarında enerji dengesi bozulduğu için ulaşım aksadı. Dolayısıyla yeni yılın ilk iş gününde insanlar yollarda kaldılar.

Yapılan incelemede…
Kamyon Garajı’ndan Kestel’e kadar çekilmesi gece tamamlanan harici elektrik hattının gece soğuk nedeniyle gerginleştiği, sabah da güneşle birlikte genleşip sarktığı anlaşıldı.

Bursaray vagonu, Balıklı Dere Köprüsü’nde bu sarkan kabloyu koparmıştı.

Sonuçta…
Büyük çabayla çekilen hat kısa sürede kopunca Bursaray’da Kestel yeniden devre dışı kaldı ve tek vagonla Cumalıkızık-Kestel arası ulaşıma dönüldü.

Kaynak : www.ahmeteminyilmaz.com

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.