Diyarbakır Hafif Raylı Sistem Projesi Kimindi Tartışması



Diyarbakır Hafif Raylı Sistem Projesi Kimindi Tartışması : Diyarbakır’da son 20 yılın hayali olan raylı sistemin projesinin hayata geçirilmesinin ardından başlayan tartışmalar var.

Diyarbakır’da HDP’li Büyükşehir Belediye eş başkanlarının tutuklanmalarının ardından, İçişleri Bakanlığınca göreve getirilen Etmesgut eski kaymakamı Cuma Atilla kentin sorunlarını tespit etmek adına, yoğun bir mesai harcıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Atilla’nın yoğun çabalarıyla hayata geçirilmesi plananan Hafif Raylı Sistem Projesi, ilk etapta Sur ilçesi Dağkapı’dan başlayıp, Kayapınar ilçesinde bulunan Eğitim  Araştırma Hastanesi’nde son bulacak ve 14 duraktan oluşacak..

Diyarbakır’a yapılacak raylı sistem projesinin bütçe programında onaylanmasının ardından, başlayan proje kimindi tartışması ise kısır bir çekişme olarak değerlendiriliyor. Projenin basına yansımasının ardından özellikle halk arasında başlayan “Bu proje HDP’li  Belediye Başkanlarınındı, Hükümet yapılmasına izin vermedi” tatışmalarını yersiz bulan bir çok vatandaş, önemli olan kentin ilerlemesi ve moderen bir yapıya kavuşmasıdır. Bu aşamada, hükümet böylesine önemli bir karar almışken, proje kimdi tartışması çok yersiz ve kısır çekişmeden öteye gitmiyor. Sonuçta kazanan bu kent olduğuna göre, gerisi boştur” değerlendirmeleri yapılıyor.

Raylı sistemle birlikte Diyarbakır’ın trafiğinde çok önemli bir rahatlama olması hedefleniyor. Aynı anda 30 vagonun çalışacağı raylı sistemde, 3 vagon ise acil durumlar için hazır bekleyecek. Tarihi surlara zarar vermemesi için rayların çevresine özel izolasyon yapılacak.

‘İki Etapta Yapılacak’
Raylı sistemin kentin trafiğini önemli ölçüde rahatlatacağını belirten Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, “Raylı sistem iki etap yapılacak. Birinci etap, 14 kilometre uzunluğunda raylı sistemi, Dağkapı’dan başlayıp, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ulaşacak. 2. etap ise, Diclekent kavşağından, 500 evler istikametine kadar gidecek.  Yine ulaşım ana planı kapsamında, kent merkezindeki otopark, trafik sorunu gibi uzun vadeli projeler içeriyor.  Raylı sistem, kentin trafik sorununu da önemli oranda rahatlatıyor” dedi.

‘Ekinciler Caddesi Trafiğe Kapatılıyor’
Diyarbakır ulaşım ana planı projesi kapsamında Yenişehir ilçesi Ekinciler Caddesi’nin araç trafiğine kapatılıp, sadece raylı sistemin olacağını kaydeden Atilla,  “Yine ulaşım ana planı kapsamında Ekinciler Caddesini yayalaştırma projemiz var. Ekinciler Caddesi’nden sadece tramvay geçecek. Ekinciler Caddesi’ndeki bölgeyi araç trafiğinden arındıracağız. Bunu yaparken de diğer alternatif yollar üzerinde durduk. Projeye göre, alternatif yol güzergahları tek yönlü olacak şekilde planlandı.” şeklinde konuştu.

Kaynak : www.diyarinsesi.org

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!



İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.