Eskişehir-Kütahya- Afyonkarahisar Hızlı Tren Projesi 3 Etapta İlerliyorEskişehir-Kütahya- Afyonkarahisar Hızlı Tren Projesi 3 Etapta İlerliyor :AK Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural KAVUNCU”Kütahya hızlı tren projesi Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar-Burdur/Isparta-Antalya güzergah içindedir. Bu güzergahta çalışmalar; Eskişehir-Kütahya-Zafer Havalimanı-Afyonkarahisar, Afyonkarahisar-Burdur ve Burdur-Antalya olmak üzere 3 ayrı etapta ilerlemektedir.” dedi

Kavuncu yaptığı açıklama da:” Türkiye ilk defa hızlı tren ile AK Parti sayesinde tanışmıştır. Ankara-İstanbul YHT projesi ilk defa 2003 dillendirilmiş ancak bu hatta ilk yolcu 2014 senesinde seyahat etmiştir. Şu anda İstanbul’da en son durak halen Pendik’tir. Hızlı tren projeleri uzun soluklu projeleridir. Fizibilite çalışması, harita-etüt, uygulama projesi, ihale süreci, altyapı, üstyapı, tünel ve köprüler, elektrik donanım ve altyapısı, yol sanat eserleri, tren garları, bağlantı yolları hepsi sıfırdan yapılmaktadır.

Kütahya hızlı tren projesi Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar-Burdur/Isparta-Antalya güzergah içindedir. Bu
Gelinen en ileri aşama Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar etabıdır. Şu anda bu hatta Uygulama Projesi devam etmektedir, diğer etaplarda ise uygulama proje ihalesine çıkma aşamasındadır. Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar etabında devam etmekte olan uygulama projesi çalışmaları 2017 sonunda tamamlanacaktır. Daha sonra kamulaştırma çalışması yapılacak, ardından da yapım ihalesine geçilecektir. Bu hattın yapımının 3-4 sene sürmesi öngörülmektedir. Hat tamamlanınca Ankara- Kütahya-Zafer Havalimanı arası hızlı tren ile doğrudan seyahat mümkün olacak, yine İstanbul ile bağlantı kurulmuş olacaktır. Projenin tamamı bitince de İstanbul-Kütahya-Antalya hattı açılacak, Ulusal Hızlı Tren demiryolu ağına da dahil olunacaktır.

Proje kapsamında Kütahya Alayunt ile Zafer Havalimanı’nda yeni Gar inşaa edilecektir. Zafer Havalimanı bağlantısı ilimizin turizm ve iş potansiyeli açısından yeni imkanlar getireceği açıktır.”dedi.

Kütahya Hızlı Tren projesi devam etmekte olup yakın takiplerinde olduğunu belirten Prof.Dr.Vural Kavuncu:Kütahya’nın her yönü ile değişim ve gelişimi için çok yönlü çalışmalarımız devam etmekte olup vatandaşlarımızın da buna katkı verecek tartışmalarını sadece hızlı tren ile sınırlandırmamaları, daha kapsamlı ve çok yönlü bir platformda sürdürmeleri temennimizdir.

Kaynak : yenikutahya.com

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.