Fikri Sağlar, TCDDnin zararını Meclis gündemine taşıdıFikri Sağlar, TCDD’nin zararını Meclis gündemine taşıdı :CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP tarafından propaganda için kullanılan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD), basında çıkan haberlere göre; 2015 yılında 2 milyar 98 milyon 73 bin TL zarar ettiğini hatırlattı.

14 yılda 10’dan fazla ölümlü kazanın yaşandığı demir yollarında iç işleyişin kamuyu büyük zarara uğrattığının öne sürüldüğünü kaydeden CHP’li Sağlar, Türkiye Devlet Demiryolları’nın içinde bulunduğu durumu Sayıştay 2015 denetim raporunun ortaya koyduğunu işaret etti.

Sayıştay’ın bahsi geçer raporda 60 kamu işletmesi içinde en çok zarar eden olarak Türkiye Devlet Demiryolları tespit ettiğini anımsatan CHP’li Fikri Sağlar, raporu AKP’nin ulaşım ve kamu yönetimi stratejilerinin özeti olarak tanımladı.

CHP Mersin Milletvekili Sağlar, Sayıştay’ın 2015 raporunda demir yollarının yüksek hızlı trenlere uygun olmadığını, ölümlü birçok trafik kazasına neden olan hemzemin geçitlerin güvenliğinin yeterince alınmadığını ve önceki yıllarda tespit edilen birçok kusurlu işlemin henüz giderilmediğinin açıkça belirtildiği kaydetti.

TCDD aleyhine ihale yoluyla hizmet alımı yapılan yüklenici firmaların çalıştırdığı işçilerin, ücret, izin, fazla mesai, ihbar ve kıdem tazminatı gibi özlük haklarını yüklenici firmalardan alamadıkları iddiasıyla alacak ve tazminat davaları açtıklarını da belirten CHP’li Sağlar, talep edilen toplam miktarın 12 milyon 500 bin TL’nin üzerinde bulunduğu ifade etti.

Bütün bunların ışığında CHP’li Fikri Sağlar Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis’e dikkat çeken bir soru önergesi verdi.

Önergesinde Sağlar, AKP’nin iller arasındaki yolculuğu kısaltma vaadiyle ortaya attığı “Yüksek Hızlı Tren” yatırımının TCDD’yi bir yılda 2 milyardan daha fazla zarar ettirdiği yönündeki Sayıştay Raporu’na hükümetin ne cevap vereceğini, Ulaştırma Bakanlığı’nın son 15 yıl içinde ihale verdiği firmaların isimleri neler olduğunu, Ulaştırma Bakanlığı’nın neden zarar etmeye mahkûm bırakıldığını ve işçilerin neden taşeronların elinde sahipsiz bırakıldığını sordu.

Kaynak : www.chpgundemi.com

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.