Gebze Metrosunun güzergahı ve istasyonları belli olduGebze Metrosunun güzergahı ve istasyonları belli oldu :Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentin geleceği açısından zorunlu hale gelen metro konusunda ilk somut adımı attı.

Gebze Metrosu için güzergâh belirlendi. Büyük bir yabancı konsorsiyum Gebze Metrosu için proje çalışmalarına başladı.

DARICA-GOSB ARASINDA
Kocaeli’deki ilk metro, Darıca sahili ile Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) arasında yapılacak. Çift hatlı olarak planlanan metronun uzunluğu 14.6 km. olacak ve bu güzergahta 12 istasyon bulunacak.

1- Darıca Sahili
2-Farabi Devlet Hastanesi
3- TCDD
4- Fatih Devlet Hastanesi
5- Gebze Merkez
6- Gebze Belediye- Akse Sapağı
7-Gaziler
8- Güzeller OSB
9-GOSB
10-Balçık sanayi
11- Mollafenari Sapağı
12- Mollafenari Köyü

SAATTE 4800 YOLCU
Halen ilimizde ulaşım sorunu açısından Gebze’nin durumu, İzmit’ten daha kötü. Çok hızlı kalabalıklaşan Gebze’de metro kaçınılmaz hale geldi. Darıca-GOSB arasındaki ilimizin ilk metro sisteminin Marmaray ile de bağlantısı olacak. Sistemin günde 4800 yolcuya hizmet vermesi planlanıyor.

BAKANLIK YAPTIRACAK
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gebze Metrosu için proje çalışmalarını başlatırken, bu çok büyük projenin Ulaştırma Bakanlığı tarafından yaptırılmasına yönelik girişimlerini sürdürüyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya gibi kentlerde metro yatırımları, Bakanlık tarafından genel bütçeden yaptırılmıştı. Büyük olasılıkla bu yıl sonuna kadar proje tamamlanacak, ihaleye çıkılacak ve büyük proje Bakanlık tarafından yaptırılacak.

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.