Kanal İstanbuldan çıkacak toprak yapay ada olacakKanal İstanbuldan çıkacak toprak yapay ada olacak :İstanbul’un çılgın projesi Kanal İstanbul’dan çıkacak hafriyat toprağıyla Karadeniz ve Marmara çıkışlarına adalar kurulması planlanıyor.

Bu yıl ihaleye çıkarılması planlanan Kanal İstanbul projesi, İstanbul’da yapılacak yeni projelere de ilham kaynağı oluyor. Habertürk’ten Deniz Çiçek’in haberine göre, kanal inşaatı sırasında çıkarılacak 2.7 milyar metreküp hafriyat toprağıyla yapay adalar yapılması planlanıyor. Bu konuda proje çalışmaları başlatılırken, adaların, kanalın Marmara ve Karadeniz‘e çıkış noktalarına yapılacağı belirtiliyor.

Kanal inşaatını finanse edecekler

Kanal İstanbul’dan çıkacak hafriyat toprağıyla kurulacak adaların üzerine ise kanalı finanse etmek için gelir getirici projeler yapılması, bu projelerin konut ağırlıklı olması da gündemde. Ancak, kanal inşasında çıkan her toprağın da ada yapmaya uygun olmayacağı belirtiliyor. Bu yüzden çıkan toprağın kimyasal değerlerine göre iyileştirmeye tabi tutulması, asit ve metal yoğunluğu olan topraklar ayrıştırılması planlanıyor. Adaların yapılacağı yerin belirlenmesinde ise sismik hareketler ve deniz derinliği dikkate alınacak.

Her birine ayrı bir isim verilecek

Adalar için taşocaklarından kayalar getirilerek yapılacak tahkimatın ardından, kayaların ortasına Kanal İstanbul’un hafriyat toprağı dökülecek. Adaların üzerinde rekreasyon alanlarının yanı sıra gelir getirici projeler yapılacak. Ayrı isimler verilmesi planlanan, adaların üzerinde yapılacak projeler henüz netleşmese de yetkililer, “Adalarda hayat olacak. Restoranlar olabilir. Dünyada bunun örnekleri bulunuyor” dedi. Bu adalara yönelik deniz trafiği de oluşacak. Kanal çıkışlarında ve adalarda, liman ve yanaşma alanları olacak.

Kaynak : www.emlaknews.com.tr

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.