Kerç Köprüsünün demiryolu inşaasının ihalesi Putinin yakın dostuna gittiKerç Köprüsü’nün demiryolu inşaasının ihalesi Putin’in yakın dostuna gitti :Kırım’ı Rusya’ya bağlaması öngörülen Kerç Köprüsü’nün ihalesi iptal edilen demiryolu inşaatı projesinden son haber: 285 milyon dolarlık işin, Başkan Putin’in St. Petersburg gençlik yıllarından yakın dostu ve judo partneri, işadamı Arkadi Roternerg’e verildiği bildiriliyor.

Haberi veren Kommersant, Kerç Köprüsü’nün de müteahhidi olan Rotenberg’in Stroygazmontazh şirketinin 17 milyar rublelik projeyi gerçekleştireceğini yazdı. Şirketin, şubat 2015’de aldığı Kerç Köprüsü işinin bedeli ise 228 milyar ruble, yani yaklaşık 4 milyar dolar. Köprü ve demiryolunun aralık 2018’de tamamlanarak hizmete açılması bekleniyor.

Köprü üzerindeki demiryoluyla ilgili geçen hafta “ihalede belirsizlik sürüyor” haberi medyaya şöyle yansımıştı:

“Prime ajansının bildirdiğine göre, Federal Demir Yolu Ulaşımı Ajansı (Rosjeldor), Kerç Köprüsü’nün demir yolu inşaasının ihalesi için yine tek bir başvuru bile olmadığını ve ihalenin bir kez daha geçersiz sayıldığını açıkladı.

Projenin en yüksek maliyeti 16,9 milyar ruble, bitiş süresi ise Kasım 2019 olarak belirlenmişti. Uzmanlar, ihaleye ilgi olmamasını tavan fiyatının düşük olmasına bağlıyor.

Kerç Köprüsü’nün inşaatına 2014 yılında başlanmıştı. 19 kilometre uzunluğundaki köprünün, Rusya’daki en uzun köprü olması bekleniyor. Köprüde dört şeritli kara yolu ve iki demir yolu bulunması öngörülüyor. Köprünün otoyol kısmının Aralık 2018’de açılması hedefleniyor.

Başkan Putin, en son basın toplantısında yaptığı açıklamada, stratejik yatırım saydıkları Kerç Köprüsü’nün Kırım’ın ekonomisine büyük fayda sağlayacağını ve Rusya-Ukrayna ilişkilerinin gelişimine katkıda bulunacağını söylemişti.”

Kaynak : www.turkrus.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.