Konya halkı ulaşımda toplu taşıma dediKonya halkı ulaşımda toplu taşıma dedi :Konya halkı 2016 yılında ulaşım için Büyükşehir Belediye otobüslerini ve tramvayları kullandı

AVANTAJLARI DAHA FAZLA
Konya halkı şehir içi ulaşımda otobüs ve tramvayları tercih ediyor. Tramvay ve otobüslerin dolmuş ve taksilere göre daha fazla kullanmasında önemli nedenler var. Otobüs ve tramvayların daha ucuz olması Konya halkının ilk tercihi olarak dikkat çekiyor. Ayrıca vatandaşların el kartlarına aylık abonman ücretini yatırarak bir ay boyunca sınırsız olarak kullanmaları büyük bir avantaj durumda. Bunlar yanında 65 yaş ve üzerinde bulunan vatandaşların otobüs ve tramvayları ücretsiz olarak kullanması yaşlı vatandaşlar için bir avantaj durumunda.

TAKSİ KÜLTÜRÜ YOK
Konya’da taksiler toplu taşıma araçlarının gerisinde kalmış durumda. Sıralamada otobüs, tramvay ve dolmuştan sonra gelen taksiler, Konya halkı için kullanılacak en son araç durumunda. Konya’da taksi kültürünün olmadığını söyleyen taksi şoförü Çetin Önal, “Konya halkı taksiye düşman gözüyle bakıyor. Maalesef Konya’da taksi kültürü yok. Büyük şehirlere göre açılış ücretleri almıyoruz, kısa mesafe götürmeme gibi bir durumumuz da yok ama Konyalı vatandaşlar taksiye alışmamış. Konya’da taksiyi şehre iş için gelen insanlar ve yabancı turistler kullanıyor” şeklinde konuştu. Konya’da yaklaşık 2 milyon 100 bin vatandaş 2016 yılında adeta toplu taşımaya akın etti. Toplumun büyük bölümünün çalışan nüfus olması da bunu doğrular durumda. Alınan bilgilere göre 2016 yılında Konya halkı toplam 80 milyon kez toplu ulaşımı kullandı. Konyalılar 56 milyon 521 bin kez otobüse 25 milyon 932 bin kez de tramvaya bindi.

DOLMUŞLAR ACİL DURUMDA KULLANILIYOR
Konya halkı 2016 yılında büyük oranda otobüs ve tramvayları tercih ederken dolmuşları da kullanan vatandaşlar yok değil. Acil işi olanların dolmuşları tercih ettiğini söyleyen dolmuş şoförü Ali Kaya, “Dolmuş seferleri otobüslere göre daha sık durumda oluyor.  Bu nedenle acil işi olan vatandaşlar otobüsler yerine dolmuşları tercih ediyor. Tramvayları ise genel olarak öğrenciler ve çarşı merkezinde çalışan vatandaşlar kullanıyor.” dedi.

Kaynak : www.anadoludabugun.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.