Samsunun hafızası siliniyorSamsunun hafızası siliniyor :Samsun Yerel Tarih Grubu Başkanı Emin Kırbıyık, TCDD Bakım Onarım Atöleyesi’nin Cerrahi Aletler Müzesi’ne dönüştürülmesini eleştirdi. Kırbıyık “Kentin hafızası siliniyor. Bu girişimin iptali için gerekli mercilere başvurumuzu yaptık” dedi.

Samsun Yerel Tarih Grubu Başkanı Emin Kırbıyık, İlkadım ilçesi Kılıçdede kavşağında yer alan 100 yıllık TCDD Bakım Atölyesi binasının Büyükşehir Belediyesi tarafından Cerrahi Aletler Müzesi’ne dönüştürülmesini eleştirdi. Kırbıyık ” Türkiye’de Demiryolu müzesinin 2. Sinin Samsun’da olması, Samsun’a ilgiyi arttıracaktır. Geçmişte Çarşamba ve Sivas demiryolu olması ekonomik yönden kültürel açıdan Samsun’un zenginliğiydi “dedi.

Kırbıyık “Bu girişim kent kimliği ve hafızasını silme girişimidir. Çarşamba Demiryolu hattının temel atma törenine Mustafa Kemal’in 21 Eylül 1924’te katıldığı bilinmektedir. Samsun’un tarihi kimliğinin oluşmasında çok önemli bir yeri olan demiryollarının bu simge binasının kendi kimliğine ve konusuna uygun biçimde TCDD yi çağrıştıran bir isim ve fonksiyonla hizmete sunulması konusunda ısrarlıyız. Bununla ilgili gerekli mercilere başvurularımızı yapmış bulunmaktayız. Bu girişimin iptali için gerekli mercilere başvurumuzu yaptık “diye konuştu.

Kaynak : www.hedefhalk.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.