Şanlıurfada Tramvay Koyacak Yol YokŞanlıurfada Tramvay Koyacak Yol Yok :Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, kent merkezindeki trafiği rahatlatmak adına trambüs ve tramvay projesini hayata geçireceklerini kaydetti. 4 etap şeklinde yapılması planlanan trambüs ve tramvay projesiyle sistem değiştireceklerini ve onun için de raylı sistemle ve kapasite olarak bir defada 400-450 yolcu alabilecek makinalarla Şanlıurfa’mıza hizmet verileceklerini dile getirdi. Başkan Nihat Çiftçi, projenin 2 ay içerisinde hayata geçirileceğini belirtirken, proje en sert tepki Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa Şubesinden geldi. Zaman zaman çeşitli platformlarda tramvay projesinin Şanlıurfa’nın eski yerleşik yapısına uygun olmadığını vurgulayan Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa Şubesi Başkanı Selim Açar, Şanlıurfa için en uygun yapının yerin altından sağlanan bir ulaşımın uygun olacağını kaydetti.

‘İLERİDE ‘OLMADI’ DEME ŞANSIMIZ YOK’

Yapılacak olan projelerde geri dönüşün zor olacağını belirten Açar, “Antep’i bir incelesinler. Biz Şanlıurfa olarak 2023’te Türkiye’nin en büyük 6.ili olacağız. Nüfusta Antep’i de Adana’yı da geçeceğiz. Peki, şimdi kalkıp kentin eski yollarına tramvay koyacak yollarımız yok. Tramvay oldu mu, sağa dönüş yapılacak, sola dönüş yapılacak. Bunlar hep sıkıntı. Bir de bu proje bir kavşak projesi değildir. Yani maliyetli. Bir kere yapılacak bir projedir. Yani ileride ‘olmadı olmuyormuş’ deme şansımız yok” dedi.

‘HAVARAY VEYA YERALTI’

4 etap düşünülüyor, ya metro yapılacak ya da havaray yapılacak. İla görüntü kirliliği olmasın en sağlamı yerin altına inmek. Maliyetli midir, maliyetlidir. Tabi kilometresi 25 milyon dolardır. Bitirilebilir mi yani kimin ömrü vefa eder o ayrı mesele. Bu bir vizyon meselesi, şimdi düşünenler yapamazlar onu biliyoruz. Urfa’nın geleceğini düşünenler ancak bunu yapar. Biz bunu söylediğimiz de ‘biz yerde gidemiyoruz, sen bizi uçuruyorsun’ diyorlar. Bunlar öyle yatırımlar ki, geri dönüşümü yok. Bunlar kentin geleceğidir” diyerek çekincelerini dile getirdi.

ÇİFTÇİ DETAYLARI VERMİŞTİ

Geçtiğimiz 20 yeni aracın hizmet alımı töreninde konuşan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, yapılacak projeye dair detay vermişti. Çiftçi, “1. Etap 7 kilometre: Bu etap toplu taşıma merkezini oluşturan toplama merkezinden başlanarak Atatürk Bulvarını, Divan Yolunu, Dergahı, Halepliyi etraftan dolaşarak 1. etap tamamlanacak. Bu projeye iki ay içerisinde inşallah başlayacağız. 2. Etap: Yapılan trafik ölçümleri neticesinde bu defa giriş merkezlerimizden kuzey yönünde inşallah köprülü kavşaklarımızı da bitirerek Karaköprü ilçemizi şehir merkezine raylı sistemle bağlayacağız. 3. Etap Akçakale yönü: Akçakale bulvarında şu an yol genişletme çalışmalarına fen işleri daire başkanlığımız başlamıştır. Yol genişletme çalışmalarımız bittikten sonra bu defa toplanma merkezinden Sayın Cumhurbaşkanımızın açılışını gerçekleştirmiş olduğu Eyyübiye’deki hastaneye kadar ulaştıracağız. 4. Etap: Şehirlerin gelişmesinde çok önemli bir notada olan bilim merkezi olan Harran Üniversitesini toplanma merkezine raylı sistemle bağlayacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak : www.gazeteipekyol.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.